O 11 listopada

LISTOPADOWE ŚWIĘTO
Obchody 11 Listopada, w 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. „za Ojczyznę”. Odprawił ją i homilię wygłosił ks. Maciej Kubiak.
Wokół ołtarza stanęły poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z gminy Wronki oraz organizacji i stowarzyszeń. Wroniecką farę licznie wypełniła społeczność miasta a wśród nich władze samorządowe Gminy Wronki: burmistrz Wronek Mirosław Wieczór z przewodniczącym rady, Ryszardem Firletem; komplet radnych Rady Powiatu Szamotulskiego (Paweł Bugaj, Kazimierz Michalak, Przemysław Turowski, Witold Waroś) i nieliczni radni Rady MiG (Bogumiła Staszek, Arkadiusz Białek, Romuald Prajs, Bartosz Roszak, Sławomir Śniegowski). Tradycyjnie, Orkiestra Dęta i Chór Milenium Wronieckiego Ośrodka Kultury tworzyły oprawę uroczystej mszy świętej.
Pochodem przeszliśmy do miejsc pamięci oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Na trasie tegorocznego przemarszu złożono kwiaty pod pomnikami: „Ku chwale poległym za wolność Ojczyzny” (na Rynku), „Ofiar reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego we wronieckim więzieniu” (przy ul. Chrobrego) oraz pod tablicą na skwerze im. Cyryla Sroczyńskiego. Tym razem kolorytu pochodowi dodawały, oprócz sztandarów, mażoretek i orkiestry dętej, dodatkowo – dzieci z białoczerwonymi balonami, wręczonymi na Rynku przez burmistrza. Tam też odśpiewano hymn państwowy, burmistrz wygłosił krótkie przemówienie do zebranych a mażoretki „Miraż” dały popis swoich umiejętności.

NA SKWERZE CYRYLA SROCZYŃSKIEGO
Po kilku miesiącach prac renowacyjnych na skwerze nadeszła chwila na jego uroczyste otwarcie. Podobnie, jak w roku 1996 podczas uroczystości otwarcia skweru i odsłonięciu tablicy Patrona, wszyscy zebrani otoczyli głaz z tablicą poświeconą pierwszemu burmistrzowi Wronek II Rzeczypospolitej – Cyrylowi Sroczyńskiemu. I trochę żal, że tak jak wtedy, tym razem zabrakło jego rodziny. Już po chwili, ten fragment skweru, przykryły został biało-czerwonymi wiązankami kwiatów. Chwile później burmistrz Mirosław Wieczór wraz z dziećmi przemieścił się w centralną część parku w nowej odsłonie i po wspólnym odliczaniu wypuścili w niebo biało-czerwone balony. Burmistrz przekazując ten skwer społeczeństwu żywił nadzieję, że będzie on kolejną wizytówką miasta i miejscem rekreacji z uwagi na jego wyposażenie oraz miejscem sympatycznego wypoczynku.

PATRIOTYCZNA BIESIADA
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem mieszkańców, zainicjowane w ubiegłym roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej w Restauracji Ratuszowa, odbyło się w tym roku w znacznie bogatszej obsadzie w dużej sali Wronieckiego Ośrodka Kultury. Goście zasiedli w narodowo udekorowanej Sali, przy pięknie nakrytych białymi obrusami stołach z białą zastawą oraz półmiskami rogali.
Orkiestra wiązanką pieśni patriotycznych rozpoczęła to sympatyczne spotkanie przy kawie. Chwilę potem, po powitaniu przez dyrektora WOK, Michała Poniewskiego, Krystyna Tomczak w krótkiej pogadance przedstawiła znaczenie pieśni patriotycznych na przestrzeni wieków i zaprosiła do wspólnego śpiewania. Na początek popłynęła pieśń „Cześć polskiej Ziemi, cześć, Ojczyźnie naszej cześć” w wykonaniu Chóru „Milenium”. Po nim wystąpił zespół śpiewaczy „Chabry” i z minuty na minutę, przy akompaniamencie Włodzimierza Kukuły, rozśpiewała się cała sala. Nie bez znaczenia był podkład słowny wyświetlany na dużym ekranie przez Pawła Bugaja. Liczna grupa w żołnierskich mundurach ze stowarzyszenia „Historica” w tym dniu dodawała spotkaniu kolorytu i w kilku „odsłonach” miała głos wiodący.

CZAS CZERWIENI
Pod wieczór, do sali kinowo-koncertowej dotarło wielu mieszkańców na sztukę teatralną „Czas czerwieni”. Wcześniej, w holu kina otwarto wystawę fotograficzną Rafała Sierchuły „Za wronieckim murem”.
Grupa teatralna „Odgrywane Kapsle”, pod kierownictwem p. Ilony Fudali, zaprezentowała wzruszający spektakl „Czas czerwieni” ukazujący tragedię więźniów politycznych osadzonych we Wronkach po zakończeniu II wojny światowej, w latach reżimu stalinowskiego 1945-56. Zastępca burmistrza, Robert Dorna zapraszając do wspólnego obejrzenia sztuki podkreślił, że ukazuje ona drogę do Niepodległej…chociaż był to czas po podpisaniu aktu kapitulacji Niemiec.
Wystąpili: Magda Janicka, Matylda Fudali, Monika Kijek, Ada Śrama, Agata Hojan, Joanna Sroczyńska, Natalia Kaczmarek, Maksymilian Fudali, Korneliusz Janicki, Wojciech Pawelczak, Filip i Michał Podgórscy, Kacper Bąk, Mateusz Mamet, Tomek Mikuła, Mateusz Szychowiak, Szymon Urban. Pomocą techniczną służyli: Jędrzej Skrzypczak, Bartek Lewandowski, Maciej Walorczyk.

Tekst: Krystyna Tomczak
Foto: Paweł Bugaj