Słoneczne Święto Podgrzybka

Tradycyjnie, w ostatnią sobotę wakacji Rzecin gości zaprasza na doroczne Święto Podgrzybka. Po deszczowym, mrocznym piątku, w sobotnie południe wyjrzało słońce i do końca dnia towarzyszyło uczestnikom rzecińskiego święta, w znacznym stopniu ocieplając klimat imprezy, co sprawiło, że zjechało dość sporo gości. Czekały na nich konkursy, wystawy, pokazy, program artystyczny, można było i zjeść, i wypić.
Święto Podgrzybka, któremu patronował Burmistrz Wronek, otworzył sołtys Rzecina, Tadeusz Kowalski w asyście Agnieszki Szulczyk – Skarbnika Gminy, reprezentującą burmistrza Mirosława Wieczora. Po życzeniach dobrej zabawy rozpoczęły się występy artystyczne, które zapoczątkował kabaret „Nic się nie stało” z Poznania. Zaśpiewały „Koleżanki” z Lubasza (a kapela) i powracające z nadmorskich warsztatów muzycznych niezawodne „Chojanki”. Uroczo zaprezentowała się młodsza grupa mażoretek Miraż (WOK), która zebrała gromkie brawa.
W międzyczasie odbywały się konkursy, w tym dwa koronne: „Na największego znalezionego podgrzybka”, „Konkurs Drwali” – najbardziej widowiskowy oraz strzelania z wiatrówki były nagradzane pucharami i nagrodami. W konkursie drwali wystąpiły tylko dwie firmy (spoza gminy Wronki), wystawiając po dwie drużyny. Konkurs prowadził Piotr Nowak. Rywalizacja składała się z czterech konkurencji: wycinania z kłody drewna krzesełka; cięcia na dokładność, rąbania siekierą na czas, rzeźbienia podgrzybka piłą motorową. Wystawy przygotowali: Koło Łowieckie „Wrona”, prezentujące trofea i akcesoria myśliwskie; Koło Pszczelarzy we Wronkach, które zaprezentowało „szklany ul”, ukazujący pracę pszczół w ulu oraz degustację miodów; Teresa Napierała – pokazała wyroby swojego rękodzieła artystycznego; Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej – fotoreportaż z realizacji projektu – „Ratowanie cmentarza ewangelickiego w Wartosławiu”, w ramach „dobrych praktyk” jako sugestia dla mieszkańców Rzecina, na którego terenie istnieje zdewastowany cmentarz ewangelicki.
Nadleśnictwo Wronki wystąpiło z ciekawie przygotowaną edukacją leśną, skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży w formie konkursów z wiedzy o lesie. Mogli ją sprawdzić także dorośli, niejednokrotnie swoją wiedzę wzbogacając. Dzieci wykazywały swoją wiedzę o lesie poprzez: układanie puzzli magnetycznych – jesień w lesie (grzyby jadalne, trujące); układanie puzzli drewnianych z przekrojami różnych gatunków drzew (sosna, buk, dąb, modrzew); rozwiązywanie krzyżówek; układankę leśną. Było też leśne koło fortuny i nagrody dla „leśnych geniuszy”. Konkurs rysunkowy pn. „Moje grzybobranie” zaowocował pięknymi pracami i trudno było wybrać ten najlepszy, więc wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni i obdarowani.

Kolorytu imprezie dodał „najazd” rowerzystów – uczestników III Rajdu Turystycznego, zorganizowanego przez LGD „Puszcza Notecka”. Zostali oni przyjęci z honorami przez gospodarzy. Do Rzecina dotarli również uczestnicy Rajdu Pieszego Nordic Walking, który wyruszył z Wronek. Wszyscy szczęśliwie dotarli i otrzymali upominki. Dla dzieci był „dmuchany zamek” i szczególna okazja przejażdżki wierzchem na kucyku, fundowana przez miejscowe Gospodarstwo Agroturystyczne M.B. Dezor. Atrakcje przygotowane przez organizatorów Święta Podgrzybka (Radę Sołecką Sołectwa Rzecin i Wroniecki Ośrodek Kultury) zakończył pokaz jednostki ratowniczo gaśniczej OSP Wronki. Strażacy pokazali akcję wydobywania rannego kierowcy z zakleszczonego po wypadku „Malucha”. Imprezę kończyła zabawa taneczna w rytmach serwowanych przez „Sound & Light”.

Wyniki konkursów

1. Konkurs Drwali:
I – DREWLAS Andrzej Kaczmarek (drużyna 1) – 139 pkt
II – DREWLAS Andrzej Kaczmarek (drużyna 2) – 122 pkt
III – ZUL „Puszcza” Przemysław Buśko (drużyna 2) – 88 pkt
IV – ZUL „Puszcza” Przemysław Buśko (drużyna 1) – 52 pkt

2. Konkurs na Największego znalezionego podgrzybka:
I – Hubert Wiśniewski
II – Sebastian Wiśniewski
III – Sabina Śmiłowska

3. Konkurs strzelania z wiatrówki:
I – Marcin Zieliński
II – Krzysztof Kaczmarek
III – Jarosław Bazelski

Tekst i zdjęcia: Paweł Bugaj