Amica w rękach Chińczyków?

Wydaje się to bardzo mało realne, ale wychodzi na to, że chiński koncern myśli bardzo poważnie nad przejęciami polskich firm. Ułatwiłoby to proces dystrybucji produktów w Europie. Nie opłaca się sprowadzać sprzętu z Azji, a Polska jest wręcz idealną lokalizacją na tego typu przedsięwzięcia. Haier chce pójść w ślady takich potęg jak LG czy Samsung. Pierwszy z koreańskich gigantów ma swoją fabrykę w Mławie, drugi we Wronkach.

Czy Amica jest w ogóle zainteresowana? Biuro prasowe w wypowiedzi dla portalu ekonomia24.pl zapewnia, że prezes Jacek Rutkowski nie jest zainteresowany sprzedażą swojego pakietu akcji. Podobno odbyło się już spotkanie między zainteresowanymi podmiotami. Jeśli faktycznie do niego doszło, to rezultat rozmów jest niekorzystny dla chińskiego producenta.

Według wszelkich informacji giełdowych, sytuacja finansowa Amiki Wronki S.A. jest stabilna, a jej działalność przynosi zyski. Wszelkie przesłanki wskazują na to, że informacja o sprzedaży fabryki to tylko nic nie znaczący pomysł Haiera. Warto dodać, że w przeszłości pojawiały się informacje o przejęciu fabryki pralek i lodówek przez firmę Bosch. Ostatecznie obie znalazły się w posiadaniu Samsunga, który nadal dynamicznie się rozwija.

Plotkami są również informacje związane z przejęciem Zelmera przez Amikę Wronki. – Ogłoszenie planów związanych z poszukiwaniem inwestora przez Zelmer było dla nas zaskoczeniem. Analizujemy to, ale nasza strategia do 2015 roku nie przewiduje przejęć w segmencie drobnego sprzętu AGD – podsumował dwa tygodnie temu Jacek Rutkowski w wypowiedzi dla agencji Reuters.


Źródło:

www.ekonomia24.pl
www.parkiet.com