93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dziś mija 93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jednego z dwóch zwycięskich polskich powstań narodowych. W całej Wielkopolsce, a także w niektórych miastach spoza regionu uczczono pamięć bohaterów

Również we Wronkach odbyło się spotkanie, którego celem było uczczenie pamięci Powstańców. Zespół młodych wronczan m. in. związanych z naszym portalem oraz grupą kibicowską Młoda Gwardia ’06 zaprosił mieszkańców Wronek do wspólnego oddania hołdu Bohaterom.

Akcja miała charakter bardzo spontaniczny. Wczoraj jeden z naszych kolegów napisał na Facebooku apel do swoich znajomych, aby spotkać się dziś i zapalić znicz pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wiadomość szybko obiegła wroniecką społeczność i dziś do obchodów postanowili dołączyć włodarze miasta i inne organizacje i grupy.

Organizatorami dzisiejszych obchodów byli kibice Błękitnych Wronki z grupy kibiców Młoda Gwardia ’06 oraz przedstawiciele kibiców Śląska Wrocław. Wcześniej tego dnia we Wronkach pojawili się również członkowie poznańskiego stowarzyszenia „Wiara Lecha”, którzy zapalili znicze pod pomnikiem powstańców.

Na samej uroczystości oprócz grupy przybyłych zwykłych wronczan, pojawił się burmistrz MiG Wronki, Mirosław Wieczór, przewodniczący Rady MiG Wronki, Ryszard Firlet, radni, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej oraz stowarzyszenia Historica, a także harcerze (z informacji, które dotarły do nas w czasie obchodów wynika, że harcerstwo nie stawiło się oficjalnie, ale za to pojawili się pojedynczy harcerze „na własną rękę”)

Organizatorzy wygłosili krótkie przemówienie. Podziękowali za przybycie oraz streścili powody, dla których postanowiono takie spotkanie zorganizować. Apelowano, by nie pozwalać na przywłaszczanie sobie pojęcia „patriotyzm” przez poszczególne grupy społeczne, organizacje czy partie polityczne. Prawo do czczenia Bohaterów mają wszyscy, niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne, czym zajmują się na co dzień – nawet jeśli są kibicami. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta i Gminy Ryszard Firlet, który przymówił niejako w imieniu starszej części zgromadzonych. Zaznaczył, że choć władze miasta oraz stowarzyszenia takie jak TMZW czy Historica od lat składają kwiaty przy Pomniku, to cieszy się, że także młodzi ludzie zainteresowali się sprawą. Pan Firlet przypomniał także, że akurat na ziemi wronieckiej działy się wydarzenia wielkiej wagi i warto o nich pamiętać.

Najważniejszym momentem uroczystości było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy świetle odpalonych przez kibiców rac, przy trzymanej wysoko przez jednego ze zgromadzonych fladze Polski. Następnie złożono kwiaty oraz znicze pod pomnikiem. Po tej krótkiej uroczystości wszyscy w spokoju rozeszli się do domów, a kilkuosobowa grupka organizatorów udała się na cmentarz, aby zapalić znicz na grobie porucznika Jana Rzepy.