Wykolejony pociąg – autobus widmo?

Aktualizacja – 02.08, 03:10
Na pewno wymieniono część podkładów na linii, po której jechał feralny pociąg. Podkłady mogą wyglądać jak stare-nowe, ale widać różnicę między nowo położonymi podkładami, a starymi.

Podniesiono wszystkie wagony i odholowano je na stację. Dobra wiadomość jest taka, że wagony nie zatarasują przejścia ze stacji PKP na schody, aby dostać się na Górkę. Kolejarze naprawdę wyprzedzają harmonogram i już zaczynają sprzątać to co zostało z podkładów.

Informowaliśmy wcześniej, że o godzinie 01:55 wyjdzie do autobus ze stacji Wronki do stacji Poznań Główny. Udaliśmy się na stację PKP oraz na przystanek autobusowy na chwilę przed godziną odjazdu autobusu. Nie zastaliśmy ani autobusu, ani podróżnych. Czekaliśmy 20 minut i nadal nie było autobusu. Także, albo autobus wyjechał wcześniej albo autobus był tylko na papierze.

Na stacji stoją dwa składy trakcyjne, jeden do Kluczborka, drugi do Poznania. Ciekawe jest dlaczego obydwa pociągi są pozamykane, bez oświetlenia wewnętrznego… a są włączone. Tym bardziej, że pociąg do Poznania wyjedzie o godzinie 05:05, a do Kluczborka o 06:06.

Na oficjalnej stronie PKP pojawił się komunikat dotyczący zmian w rozkładzie jazdy pociągów na odcinku Poznań-Szczecin, wszystko spowodowane jest wykolejeniem się pociągu towarowego przed tygodniem. Komunikat prezentujemy wewnątrz.

Gdy ten news jest pisany trwa właśnie operacja podnoszenia ostatniego wywróconego wagonu. Jak informowaliśmy, na miejscu są dwa dźwigi kolejowe o udźwigu 250 ton każdy. Kolejarze wyprzedzają harmonogram prac co zapewne ucieszy wszystkich.

W ciągu dnia do Wronek z kierunku Krzyża przyjeżdżają pociągi holowane przy pomocy lokomotywy spalinowej, jest to efekt przedwczorajszego zdjęcia linii trakcyjnej na odcinku wykolejenia się pociągu. Na działającej nitce trakcję zwinięto, a „wieszaki” podtrzymujące linie złożono do słupów, aby mogły pracować dźwigi.

Wczorajszej nocy zdołano podnieść i odholować na stację cztery wagony. Zła wiadomość, dla osób idący z i na Górkę przez stację kolejową i potem schodami, prawdopodobnie wagony zablokują przejście, o ile już tego nie zrobiły. Prawdopodobnie dzisiejszej nocy kolejarze podniosą pozostałe wagony i przystąpią do naprawy linii kolejowej.

Na stacji kolejowej dochodzi do utrudnień. Niektórzy pasażerowie wręcz utknęli we Wronkach. Co prawda uruchomiono autobusową komunikację zastępczą w postaci symbolicznych dwóch autobusów. Autobus rusza z Miałów do Wronek. Przewidziane opóźnienia to 30 minut. O godzinie 01:55 ma ruszyć autobus z Wronek do Poznania, a o 4:15 ruszy autobus z Wronek do Krzyża. Obecnie na stacji stoi pociąg do… Kluczborka, który odjedzie z Wronek o… 06:06.

Gdy byliśmy na miejscu oprócz podnoszenia wagonów i odstawiania ich na bocznicę udało się nam zauważyć, że w pewnym miejscu już wymieniono pokłady kolejowe. Warte odnotowania jest też to, że czyszczono przestrzeń między szyną, a płyta betonową na przejeździe kolejowym.

Na stronie internetowej Szamotuły.naszemiasto.pl, udostępniono link do zmienionego rozkładu jazdy pociągów.

W związku z koniecznością naprawy uszkodzeń torowiska na szlaku Wronki – Miały, powstałych w wyniku wykolejenia pociągu torowego, w dniach 30 lipca – 3 sierpnia br. nastąpi zmiana organizacji ruchu pociągów na linii Poznań – Szczecin – Poznań. Wybrane pociągi TLK kursować będą drogą okrężną przez Piłę, pozostałe pociągi na odcinku Miały – Wronki z uwagi na zmianę lokomotywy elektrycznej na spalinową notować będą wydłużone czasy przejazdów.

Organizacja ruchu pociągów na trasie Poznań – Szczecin – Poznań:

• W dniu 30/31.07
Pociągi uruchamiane przez PKP Intercity:

TLK 18201/81200 (88200) Warszawa – Szczecin/Świnoujście/Kołobrzeg – Warszawa;
TLK 38204/83204 Kraków – Świnoujście – Kraków

kursują drogą okrężną przez Piłę (z pominięciem stacji Szamotuły, Wronki).

Dla pasażerów udających się w podróż do/z stacji Szamotuły i Wronki zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa do/z stacji Poznań i Krzyż.

• W dniach 31.07/01.08 – 03/04.08

Pociągi uruchamiane przez PKP Intercity:

TLK 83204/38204 38204/83204 Kraków – Świnoujście – Kraków,
TLK 18201/81200 (88200) Warszawa – Szczecin/Świnoujście/Kołobrzeg – Warszawa,
TLK 83500 Szczecin – Zakopane,
TLK 38101 Przemyśl – Szczecin,
EIC 1803 Chrobry Warszawa – Szczecin,
TLK 48101 Katowice – Szczecin,
TLK 83512 Świnoujście – Przemyśl,
TLK 83504 Świnoujście – Kraków

kursują drogą okrężną przez Piłę ( z pominięciem stacji Szamotuły, Wronki).

Dla pasażerów udających się w podróż do/z stacji Szamotuły i Wronki zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa do/z stacji Poznań i Krzyż.

W związku z powyższym pociągi:

TLK 56500/65500 Łeba – Wrocław – Łeba,
TLK 83502 Kołobrzeg – Przemyśl

do stacji docelowych docierać będą z niewielkim opóźnieniem.

Za utrudnienia Pasażerów serdecznie przepraszamy.