Cenne znaleziska pod naszym Rynkiem

Jak donosi Głos Wielkopolski, pod naszym wronieckim Rynkiem kryje się nadal wiele archeologicznych skarbów. 25 lutego, wernisaż Mirosław Androłojć otworzył wystawę „Skarby Wronieckiej Starówki”. Na wystawie we wronieckim Muzeum Regionalnym do ekspozycji przygotowano znaleziska, które odkryto podczas trwania prac kanalizacyjnych pod Rynkiem.

Na wystawie przygotowanej przez Darię Wajdeman-Waszyńską i Piotra Pojaska z wronieckiego muzeum, zwiedzający obejrzeli zabytkowe przedmioty wydobyte w trakcie prac kanalizacyjnych, datowane na okres wczesnego średniowiecza. Znalazły się wśród nich m.in. nożyce, podkowa, fragmenty ceramiki i gwoździ, miedziany grosz koronny Augusta III wybity w 1753 roku, ozdoby z brązu, kłódka, brązowe okucie pochwy rycerskiego kordu, ozdobne elementy strojów oraz skarb groszy praskich. Niektóre przedmioty, jak gładzik kościany z trzpieniem z I połowy XIII wieku pochodzą nawet z okresu sprzed lokacji miasta.
Autor: Karolina Matuszewska. Źródło: Głos Wielkopolski.

Do końca kwietnia wszyscy zainteresowani obejrzeniem wystawy, a tym samym zgłębieniem swojej wiedzy o naszym pięknym mieście, a także odkryciem tego co Wronki chowały nam przez ten czas, zapraszamy serdecznie do Muzeum Regionalnego.