Atakują klony, będą nas miliony!

Sobota, 24 grudnia. Karol podsyła mi link do strony www.wielen.com.pl .
Wchodzę na stronę, jakoś tak znajomo wygląda. Przyglądam się trochę bardziej. Po tym, co dostrzegłem po 5 minutach przeglądania zawartości tejże strony, na myśl przychodzi mi tylko jedno: jesteśmy wzorem dla innych miast!

Wygląd:
Kolory dobrane tak jak na naszej stronie, miejsce na reklamę w tym samym miejscu. Szkielet strony prawie identyczny. Nawet w logo widać, że jesteśmy graficzne wzorem do naśladowania.
Nie tylko graficznie.

Zawartość w menu:
Moje gałki oczne po przeglądnięciu górnej części zjechały na lewą stronę. Dziwnym trafem kolejność od góry do dołu podmenu o nazwie „Gmina Wieleń” jest identyczna jak u nas.

Street View
Nawet „Street View” się znalazł! Od razu kliknąłem w ten link, ponieważ sam szukam bardziej stabilnego skryptu wyświetlającego panoramy. Może w zastaw podkradniemy też im coś. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie, a jak!
Jednak przeliczyłem się. Mój twór na wzór usługi Street View w programie Google Earth jest w fazie testowej ze względu na stabilność. Tutaj natomiast tego nie zauważyłem.
Jednak my jesteśmy o dwa poziomy wyżej! My mamy panoramy w 360 stopniach + zdjęcia udostępnione przez użytkowników naszej strony, oni mają tylko zdjęcia.
Zastanawia mnie jednak napis pod mapą „Nie działa? Pobierz Jave” – zastanawiam się po co im Java do wyświetlania zdjęć kodowanych w HTMLu? Zajrzałem zatem w kod. Sam nie potrafię programować – znam tylko trochę JavaScriptu. Nic obcego dla mnie tam nie zauważyłem, ba, nawet ten sam kod, który pisałem w kwietniu!

Kolejne linki
Rzuciłem okiem na resztę linków w tym dziale. „Historia” wygląda znajomo, choć u nas banery są graficzne i ładniej to wygląda. Kto wie, może brakuje im grafika, więc mają tylko linkowane tekstowo.
Dział „Sport” dziwnym trafem podzielony jest na takie same podkategorie jak u nas – kolejny styl rodem z Wronczanie.pl.

Kultura
Zjedźmy dział niżej – „Kultura”.
Tutaj muszę przyznać, że chwyciła mnie lekka złość. Pracowałem nad działem „Kultura” około tygodnia, przeglądając internet i książki w poszukiwaniu informacji, tworząc ciekawe zestawienie.
Dopatrzyłem się chociaż lekkiego przestawienie kolejności linków.
Uspokoiłem się i zacząłem przeglądać te działy w kolejności. Klik w „MGOK Wieleń” przekierowuje na inną stronę. Skromnie. „Gdzie zjeść” – ksero. „Gdzie przenocować?” – tego to jednak my nie mamy! Chociaż coś dali od siebie. Za to nie ma w Wieleniu lokalnych artystów.
Kolejne podstrony: „Coroczne imprezy”, „Lokalna prasa”, „Lokalne nazwy” funkcjonują pod naszym patentem.

Instytucje
Dział instytucje zrobiony również na wzorze naszego portalu.
Doszukam się w końcu jakiegoś własnego pomysłu na tej stronie? Zrobiliby to chociaż lepiej! Doszukałem się kolejnego lepszego wykonania na naszej stronie- u nas są zdjęcia budynków, Wieleń takich bajerów już nie posiada.

Portal
Kolej na podmenu „Portal”. No to schematycznie od góry do dołu.
Kontakt – skomentuję to krótko: klon. Współpraca – no proszę! Warunki współpracy niemalże identyczne jak u nas!
Jedziemy niżej – „Ogłoszenia”. Tutaj uczeń przerósł mistrza! My używamy do ogłoszeń specjalnego działu na forum, na stronie Wielenia widzę, że jest do tego specjalny skrypt.
Forum nie wygląda u nich zbyt ciekawie, można by rzec, że w ogóle nie wygląda.

Patrzę niżej – „Banery”. Przed kliknięciem pomyślałem, czy udostępniłem gdzieś pliki w postaci XCF, by łatwo im się im przerabiało. Jednak nie przypomniałem sobie niczego takiego. Efekty można zauważyć na ich stronie – wzory mają własne.
Działy „Wyszukiwarka” i „Linki” oceniam na 3:1 dla Wronczanie.pl.

Jeszcze niżej widzę pogodę. Jeśli administrator strony wielen.com.pl czyta te zdanie, rzucam radą: zrezygnowaliśmy z pogody na Meteoprog.pl, ponieważ od jakiegoś czasu nie pokazuje aktualnej pogody, lecz na jutrzejszy dzień.

Tak właśnie omówiłem całą zawartość strony. Przeglądając newsy zaśmierdziało mi kopią tylko wtedy, gdy spojrzałem na ten obrazek:

Jednak kartując strony newsów w tył zauważyłem więcej podróbek naszych kategorii. W porównaniu do nas, tamte to amatorka ;-).

Stopka
Na samym końcu rozbawiła mnie stopka: „Copyright 2010 wielen.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.„.
Zainteresował mnie fakt, że nie ma w stopce podanej nazwy systemu zarządzania treścią. Autorski? Muszę to sprawdzić.
Informację o nazwie CMS znalazłem dopiero zaglądając w kod. Wronczanie działają na PHP-fusion, wielen.com.pl na CMS’ie Drupal. Tak więc w stopce też prawdopodobnie mamy łamanie praw autorskich.

Podsumowanie
Podsumowując: jesteśmy lepsi!
A tak na poważnie: inni pewnie ganialiby za to po sądach, my prawnie machnęliśmy na to ręką, tylko się z tego śmiejemy.

A co Wy sądzicie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji!