Nowy sprzęt ratujący życie dla OSP Wronki

W dniu 2 lipca 2010 roku jednostka OSP Wronki otrzymała nowy sprzęt ratujący życie w przypadku zatrzymania akcji serca, zakupiony przez Gminę Wronki. Większość przypadków braku akcji serca jest spowodowana migotaniem komór, czyli anormalnym, chaotycznym rytmem, który uniemożliwia pompowanie krwi. Aby przerwać migotanie komór i przywrócić normalny rytm należy natychmiast wykonać defibrylację.

Jeśli zostanie wykonana w przeciągu pierwszych 5 minut od czasu zatrzymania akcji serca prawdopodobieństwo ocalenia pacjenta wynosi 50%. Po 10 minutach szanse uratowania pacjenta są bardzo małe. Defibrylacja jest jedyną metodą o udowodnionej skuteczności, mogącą przywrócić hemodynamicznie wydolną czynność serca w warunkach migotania komór. W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Może ją wykonać automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) ważący ok. 3,5 kg., z wyglądu przypominający laptop lub niewielką walizkę. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Wyświetlając je na ekranie oraz wydając polecenia głosowe urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową, zapisuje w pamięci przebieg akcji ratunkowej. Analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku wystąpienia migotania komór przez klatkę piersiową i serce poszkodowanego przepuszczany jest prąd o napięciu ok. 1500V w czasie ok. 0,2sek. Defibrylator półautomatyczny Powerheart AED G3 Semi Automatic firmy Cardiac Science ( w tym zestaw treningowy AED G3T) dostarczyła firma Medintegra Sp. z o.o. z Warszawy, za kwotę 8.185,50zł., w wyniku ogłoszenia postępowania o zamówieniu poniżej 14.000 EUR przez Gminę Wronki. Sprzęt do OSP Wronki dostarczył Prezes firmy Medintegra Sp. z o.o. Pan Istvan Kovacs, który przeprowadził szkolenie dla strażaków w zakresie obsługi. Powerheart AED G3 to profesjonalny półautomatyczny defibrylator dwufazowy. Posiada szerokie możliwości programowania, zastosowanie niespolaryzowanych elektrod jednorazowych, komunikaty wydawane w języku polskim umożliwiają przeprowadzenie skutecznej resuscytacji, umożliwia przeprowadzenie minimum 290 wyładowań bez serwisu i wymiany baterii, gwarancja na urządzenie wynosi 7 lat. Urządzenie samo przeprowadza autotestowanie dzienne, tygodniowe i miesięczne.

Źródło: wronki.osp.org.pl

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2010-07-04