XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Od 22 do 30 maja 2010 we Wronkach odbędzie się XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Po raz pierwszy został on zorganizowany w 1992 roku z inicjatywy ojca Ernesta Siekierki OFM, ówczesnego Rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach. Od tamtej pory rokrocznie promując wartości chrześcijańskie wspólnota Franciszkanów z Wronek stara się o coraz atrakcyjniejszy wymiar tego wpisanego już w tradycję wydarzenia kulturalnego. Od samego początku w organizację tych dni włączyły się władze Miasta i Gminy Wronki, oraz Wroniecki Ośrodek Kulturalny.

Sobota, 22 maja
Otwarty Turniej Kręglarski o Puchar Rektora
Miejsce: Kręgielnia
Godzina: 9.00

Niedziela, 23 maja
Niedziela Misyjna
Gościem będzie o. Euzebiusz Konkolewski, misjonarz z Boliwii, absolwent wronieckiego Liceum, który w czasie każdej Mszy świętej wygłosi słowo na temat swojej pracy misyjnej. O godz. 17.30 w Kościele przy klasztorze odbędzie się spotkanie z Misjonarzem, w czasie którego będzie można obejrzeć pokaz multimedialny poświęcony pracy misjonarzy w Boliwii.
Miejsce: Kościół klasztorny
Msze święte: 7.30; 9.30; 11.30; 16.30;
Spotkanie z Misjonarzem: 17.30

Poniedziałek, 24 maja
Agnieszko, Wróć! – 20 lat później
Wieczór Poświęcony Agnieszce Bartol
Godzina: 19.00 – Kościół klasztorny
Agnieszka Bartol mieszkała we Wronkach. Zgasła jak gwiazdka na niebie w 1990 roku, w wieku 12 lat. Marzyła, żeby być pisarzem. Nie wiedziała o tym, że już nim jest! Pozostawiła po sobie literacki testament – kilkadziesiąt brulionów zapisanych wierszami, opowiadaniami, bajkami…. Od urodzenia cierpiała na myopathię (zanik mięśni). Wiele miesięcy spędziła w klinikach i szpitalach, nigdy jednak nie skarżyła się na ból. W domu z wielkim uporem ćwiczyła wątłe ciało. Wprawiała w podziw rodziców, rówieśników, nauczycieli. Uczyła się angielskiego, niemieckiego, grała na pianinie, pisała opowiadania, wiersze, bajki, baśnie, fascynowała się komputerem. Zawsze była uśmiechnięta i pełna optymizmu. Chciała żyć jakby na przekór chorobie. Zmarła w wieku 12 lat. Pozostawiła czarujące, pełne optymizmu wiersze i pełne humoru „Gazetki Domowe” .
W ten poniedziałkowy wieczór uczniowie Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach przedstawią wybrane utwory Agnieszki Bartol, które przypomną nam, jak wielki Skarb mieliśmy wśród nas.

„Wiosna, żonkile i nie tylko…”
Wystawa prac plastycznych, ilustrujących teksty Agnieszki Bartol,
wykonanych przez dzieci z wronieckich szkół w latach 1992-2000 r.
Przygotowanie wieczornicy oraz wystawy plastycznej: Marieta Mikołajczak oraz Iwona Krzyżanek.
Wystawa będzie czynna przez cały czas trwania TKCH – Sala św. Franciszka przy Seminarium
Zachęcamy do zwiedzania

Wtorek, 25 maja
Wystawa Fotograficzna „Szkice” autorstwa Czesława Piaseckiego
Godzina: 18.00 – Sala koncertowo-kinowa

„Igraszki z diabłem” Jan Drda spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Odgrywane kapsle”
Godzina: 19.00 – Sala koncertowo-kinowa
WSTĘP WOLNY
Grupa Teatralna „Odgrywane Kapsle” działa od 2000 roku przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 we Wronkach. Jej opiekunem jest polonistka, p. Ilona Fudali. Przez dziesięć lat działalności grupy przewinęło się w jej składzie kilkudziesięciu młodych ludzi. Grupa wystawiła dotąd tak znane sztuki jak „Rewizor” Gogola, Pigmalion Shawa czy Sprawiedliwość za milion… na podstawie „Wizyty starszej pani” Durrenmata. W 2010 roku przygotowali inscenizację sztuki czeskiego dramaturga Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem”.

Środa, 26 maja
Świat piękny i bardzo różny – Zbigniew Herbert
Wieczór Herbertowski
Godzina: 19.00 – Kościół klasztorny
Zbigniew Herbert – należy do największych postaci ostatniego półwiecza. Miał duszę skłonną do smutku, dobroci i litości. Walczył o miejsce człowieka, przedstawiając nadrzędną wartość jednostki jako podmiotu, a nie przedmiotu działania historii. W grze z historią człowiek zawsze jest jednak drobnym pionkiem pozbawionym wpływu na swój los. Zamiast krzyku milionów prześladowanych i krzywdzonych słychać przejmującą ciszę. Pojawia się stereotyp poświęcenia i stereotyp bólu. To przeciwko nim występuje Herbert przez lata prowadząc walkę o godność człowieka. Poza tym jest czołową postacią polskiej poezji XX wieku; jego Pan Cogito, to każdy z nas. Zbigniew Herbert jest jednym z tych, którzy piszą o sprawach fundamentalnych dla człowieka w sposób prosty i przejmujący zarazem – taki też jest montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach.
Przygotowanie: Krystyna Szychowiak oraz Dorota Babik.

Czwartek, 27 maja
„Nieugięty Duszpasterz” Spektakl poświęcony pamięci ks. Piotr Stróżyńskiego
Słowo wprowadzające na temat: „Wronieccy kapłani wobec totalitaryzmów” wygłosi Piotr Nowak
Miejsce: Sala koncertowo-kinowa
Godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
„Nieugięty Duszpasterz” to sztuka teatralna przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej na podstawie monografii Piotra Nowaka „Ksiądz proboszcz Piotr Stróżyński 1907-1971″.
Reżyseria – Krystyna Tomczak; tekst – Piotr Nowak; muzyka – Bogdan Pieczyrak; w rolach głównych: Maksymilian Fudali – ks. Piotr Stróżyński, Agata Brzóska – gospodyni, a zarazem siostra ks. Piotra, ponadto w sztuce występują: uczniowie i absolwenci Szkoły na Leśnej, członkowie TMZW.
Sztuka, ukazująca postawę ks. Piotra Stróżyńskiego, kapelana wronieckiego więzienia, wobec reżimu komunistycznego potrafi wycisnąć u widzów łzy wzruszenia. Świetnie dobrana muzyka i pieśni tworzą atmosferę prawdziwie duchowego uniesienia. Spektakl w sposób plastyczny i bardzo emocjonalny przedstawia głównego bohatera jako gorącego patriotę, nieugiętego przeciwnika ateizacji, charyzmatycznego kapelana wronieckiego więzienia i obrońcę więźniów politycznych w czasach stalinowskich. Przywołany wizerunek nieugiętego duszpasterza, zawsze wiernego Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, w kontekście niedawnej tragedii pod Smoleńskiem, sprawia, że takie wartości jak: Bóg, honor, ojczyzna; prawda, patriotyzm, służba – stają się bliższe, nabierają znaczenia i właściwego im szacunku.


Piątek, 28 maja

Msza św. Neoprezbiterów
Miejsce: Kościół Klasztorny
Godzina: 18.30

Sobota, 29 maja
Jarmark klasztorny
Miejsce: Plac przed Seminarium
Godzina: 11.00.

I Międzyseminaryjny Turniej Kręglarski
Miejsce: Kręgielnia
Godzina: 10.00.

Występ seminaryjnego zespołu Greccio
Konkursy, quizy, nagrody
Miejsce: Plac przed Seminarium
Godzina: 15.00.

Uroczysta Msza św. odpustowa ku czci św. Urszuli Ledóchowskiej
Miejsce: Kościół na Borku
Godzina: 18.00.

Święto 56 Pułku Piechoty
Inscenizacja walk z września 1939 r. w wykonaniu grupy Historica
Miejsce: Osiedle Borek
Godzina: 20.00.

Niedziela, 30 maja
Msza św. za poległych i zmarłych żołnierzy 56 Pułku Piechoty
Miejsce: Kościół na Borku
Godzina: 11.00.

Koncert Magdy Anioł z Zespołem
Miejsce: Sala koncertowo-kinowa
Godz. 19.00
WSTĘP WOLNY

* Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Dziękujemy szczególnie tym, którzy w sposób czynny w nich uczestniczą.
Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem wszystkich dobrodziejów TKCH, zarówno firmom z Wronek i okolic jak i indywidualnym darczyńcom.


Organizatorzy:
Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych we Wronkach
Urząd Miasta i Gminy Wronki
Wroniecki Ośrodek Kultury
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej
Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach

Patronat Honorowy:
Minister Prowincjalny Prowincji św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce
Burmistrz Miasta i Gminy Wronki
Gwardian klasztoru Zakonu Braci Mniejszych we Wronkach

Patronat medialny:
www.franciszkanie.net
Radio Emaus
Wroniecki Bazar

Źródło: franciszkanie.net