Wieczorem, w dniu 29 maja, w ramach święta 56 Pułku Piechoty, na Wronieckim Borku odbyła się inscenizacja nocnej potyczki z Bitwy nad Bzurą, stoczonej podczas wojny obronnej w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Rekonstruktorzy przedstawili przybyłym mieszkańcom ciekawą inscenizacje, mundury, bronie, wozy bojowe, kawaleria oraz działo ppanc. połączone z efektami pirotechnicznymi, dały Wronczanom pojęcie o tym co się działo we wrześniu 71 lat temu. Rekonstrukcja była naprawdę udana. Zapraszam do obejrzenia fotogalerii z tej inscenizacji.
Święto 56 Pułku Piechoty we Wronkach
Rok 2010 to rok szczególny dla Wojska Polskiego. W sierpniu obchodzić będziemy
dziewięćdziesiątą rocznicę bitwy warszawskiej 1920r. często zwanej „cudem nad Wisłą”. Bitwa ta nierozerwalnie związana jest z 56 pułkiem piechoty, którego korzenie znajdowały się we Wronkach. Historia tego walecznego pułku zakończyła się w roku 1939 obroną Warszawy. Po latach okazało się jednak, że korzenie wronieckie nie całkiem obumarły i w tym roku wydadzą piękne kwiaty. Staraniem Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „HISTORICA” Batalion dowodzenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego z Międzyrzecza przejmuje i z honorem podejmuje się kultywować dziedzictwo i tradycje 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich oraz 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Batalion otrzymuje nazwę wyróżniającą „Strzelców Wielkopolskich” oraz imię por. Jana Rzepy. Żeby docenić wagę tego wydarzenia musimy sobie uświadomić, że 17WBZ jest obecnie jedyną jednostką Wojsk Lądowych kultywującą tradycje wielkopolskie. W brygadzie znajdują się bataliony noszące barwy 15 Pułku Ułanów Poznańskich, 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich i 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej. W tym tak elitarnym gronie znalazł się 2 Pułk Strzelców Wielkopolskich i ostatni Powstaniec Wielkopolski z Wronek Jan Rzepa. Uroczyste nadanie nazwy batalionowi nastąpi w Międzyrzeczu w Dniu Święta Brygady – 3 lipca 2010 a Święto 56 pułku piechoty we Wronkach jest swoistym preludium tego wydarzenia. To powoduje, że obchody święta 56 pułku będą miały w tym roku nieco inny charakter. Oprócz stałych elementów uroczystości, takich jak inscenizacja na Borku we Wronkach walk z 1939r. (w sobotę 29.05 o zmierzchu z wykorzystaniem elementów pirotechnicznych pozorujących pole walki), przemarszów i mszy świętej (niedziela 30.05 przed południem) przewidziano nowe elementy. Uroczyste otwarcie skweru im. por. Jana Rzepy oraz inscenizacja forsowania Bzury z 1939r, dla której wybrano odpowiedni ze względów rekonstruktorskich teren w Obrzycku gdzie rolę Bzury odegra rzeka Sama. Nowym elementem jest również rekonstrukcja wymarszu wojska na wojnę. W niedzielne południe na Borku po mszy świętej utworzona zostanie kolumna marszowa Wojska Polskiego i rekonstruktorzy pomaszerują leśną drogą w kierunku Obrzycka. Zapraszamy do pożegnania wojska wyruszającego „do walki”. Organizatorzy spodziewają się około 100 rekonstruktorów w mundury z czasów II wojny światowej. Uroczystości zaszczycą goście specjalni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z jej dowódcą gen. bryg. Stanisławem Wojciechowskim na czele. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania.
WSH”Historica”.
Źródło: http://www.wshhistorica.org.pl/
fotograf: Emilia Renn
fotograf: Karol Grajewski
Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach. Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.