Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

Gogolice


Gogolice – dawna wieś olęderska, obecnie osada leśna w Puszczy Noteckiej. Jest najdalej wysuniętą na północ osadą gminy Wronki i powiatu szamotulskiego, wchodzi w skład sołectwa Chojno. Znajdują się tam trzy zabudowania, w tym dwie leśniczówki: Gogolice i Smolarnia,  ta druga mieści się w zabytkowym, ładnym budynku, przy którym rosną drzewa o charakterze pomnikowym – stare dęby, kasztanowce, lipy i klony. Naprzeciwko leśniczówki Gogolice na pagórku znajduje się niewielki cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku. Dawniej wieś była położona nad jeziorem, obecnie jest wyschnięte. Gogolice znajdują się w samym centrum Puszczy Noteckiej, na skrzyżowaniu dróg – Chojno (10 km), Sieraków (15 km), Marylin (4 km), Piłka (8 km) i Miały (7 km). Do Gogolic dojechać można z Wronek – Traktem Wartosławskim (przez Krasnobrzeg, Mokrz, Tomaszewo, Dębogórze), z Chojna – Drogą Gogolecką, z Sierakowa – Traktem Wieleńskim.

Pierwsza wzmianka o Gogolicach pochodzi z 1568 roku z Ksiąg Grodzkich Poznańskich: Granica między dobrami Wieleń a dobrami Wronki biegnie od uroczyska Bronice koło borku Gogolicze należącym do dóbr Wronki.

Liczba mieszkańców – 9.

 

Źródło: www.chojno.pl
Opracował: Łukasz Książek
Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+