Prognoza pogody na weekend

Cieszmy się słoneczną pogodą. Sobota będzie bardzo gorąca, natomiast w niedzielę znowu zawitają do nas burze i opady deszczu.

Niedawna nawałnica, spowodowana wdarciem się nad nasz region od zachodu frontu atmosferycznego, wdała się we znaki głównie gminom Wronki, Obrzycko i Pniewy. Wroniecki detektor burzowy zarejestrował w obrębie swojego obwodu (40km) aż 1348 wyładowań z tego prawie 700 doziemnych (chmura-ziemia).

Ekstremum intensywności opadów zanotowane przez stacje synoptyczną w Nowej Wsi (gmina Wronki) o godz. 22:32CEST osiągnęło aż 200,4 l/m2 w ciągu godziny, co sprawiło, że jednostki straży z pożarnej w trakcie nocy miały pełne ręce roboty. Szczegółowe sumy opadów z ostatniej doby znajdziecie w grafice dołączonej do prognozy.

W sobotę nadal napływać będzie do nas gorące powietrze z południa Europy, które dzięki blokadzie cyrkulacji zachodniej sprawi, że przez większość weekendu będziemy mieli do czynienia z gorącą, bo przekraczającą 25°C temperaturą powietrza.
Kolejna zmiana i pogorszenie się warunków pogodowych (opady deszczu z możliwością wystąpienia burz) dokona się już w nocy z soboty na niedzielę.

Początek przyszłego tygodnia już znacznie chłodniejszy od weekendu, ochłodzenie, które zacznie się od poniedziałku, sprowadzi
we wtorek i środę spadek temperatury maksymalnej do 20°C, do tego  z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Mając rozpoznanie synoptyczne, korzystajcie z gorącego i przez pierwsze dwa dni dość słonecznego weekendu.
Sobota – dzień
W pierwszej części dnia słonecznie i pogodnie, po południu rozbudowa zachmurzenia do przeważającego wieczorem. Późnym wieczorem możliwe przelotne opady deszczu. Gorąco.
Maksymalna temperatura 27°C (odczuwalna 30°C). Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Północno-zachodni z prędkością od 7 do 24 km/h w porywie.

Sobota – noc
W trakcie nocy przelotne opady deszczu z możliwością wystąpienia burz.
Minimalna temperatura 16°C. Wiatr słaby, w porywach łagodny (w czasie burz porywisty). Wschodni z prędkością od 7 do 20 km/h w porywie. Możliwość opadów deszczu – szansa 75%. Ilość opadów – 5mm (opad konwekcyjny > 8mm).

Niedziela – dzień
Rano oraz w ciągu całego dnia przelotne opady deszczu ze sporą możliwością wystąpienia burz.
Maksymalna temperatura 25°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany (w czasie burz porywisty). Południowo-wschodni, zmienny z prędkością od 11 do 26 km/h w porywie. Możliwość opadów deszczu – szansa 95%. Ilość opadów 12mm. (opad konwekcyjny > 15mm).

Niedziela – noc
W pierwszej części nocy możliwe słabe, przelotne opady deszczu, nad ranem rozpogodzenia.
Minimalna temperatura 15°C. Wiatr w skali powiewu, w porywach łagodny. Zachodni z prędkością od 4 do 17 km/h w porywie.
Możliwość opadów deszczu – szansa 70%. Ilość opadów 1,5mm.

Zachęcamy do obserwacji warunków pogodowych za pośrednictwem regionalnych stacji meteorologicznych.
Wronki (PWS), Wronki (PK), Nowa Wieś (PK), Chojno (PWS).

Hubert Sierszulski

Moje Wronki - Mój Fyrtel - studio kreatywne