Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

Noc spadających gwiazd


W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć nawet 100 „spadających gwiazd”  na godzinę. W wielu miejscach w Polsce będzie można zaobserwować zjawisko „spadających gwiazd” największe z nich szykuje się w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Pierwsze meteory rozbłysną na niebie około godziny 20.00 i spadać będą przez całą noc nawet do samego rana.

Miłośnicy astronomii będą w siódmym niebie, gdyż noc „Spadających Gwiazd” nie zdarza się codziennie. Fachowo spadające gwiazdy nazywane są meteorytami. Okruchy skalne z dalekiego kosmosu, które po wejściu w atmosferę spalają się żywym ogniem

To, co wydaje nam się spadającą gwiazdą, w rzeczywistości jest zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piachu. Wpada ona w ziemską atmosferę i na skutek tarcia o nią rozgrzewa się, ulega spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk – wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki z planetarium Niebo Kopernika – Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

 

Jak oglądać spadające gwiazdy ?
Aktywność meteorów w miastach nie jest tak widoczna, ponieważ  znikają one w łunie miasta, zapewne te największe oraz te najatrakcyjniejsze są widoczne. Spadające gwiazdy najlepiej oglądać z balkonu, dachu domu lub na pobliskim skwerze, lecz najlepiej mają osoby oddalone od miejskiego zgiełku, które mogą swobodnie wyjść na łąkę czy po prostu usiąść przed domem i podziwiać to niecodzienne zjawisko.


11 sierpnia 2015
Jakub Maciejewski

Komentarze

Most zamknięty był przez:

71 dni 20 godzin 42 minuty 44 sekundy

Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+