POZOSTAŁE » 1% podatku – myśl lokalnie!

DSC03836_20160110200730384

 

 

 

Polacy coraz chętniej oddają 1% podatku. Najczęściej na duże, ogólnopolskie stowarzyszenia. W tym roku ruszamy z akcją „1% podatku – myśl lokalnie”. Chcemy Was zachęcić do przekazania 1% dla osób i stowarzyszeń z naszego miasta i okolic. To często prywatne osoby i małe stowarzyszenia, których nie stać na billboardy, reklamy telewizyjne czy internetowe. Dlatego stwierdziliśmy, że spróbujemy pomóc tak, jak potrafimy – jako lokalne media.

Wielokrotnie byliśmy proszeni o udostępnianie informacji na temat 1%, dlatego wychodzimy Wam naprzeciw i dajemy możliwość zamieszczenia u nas danych, które są potrzebne, aby przy wypełnianiu PIT pomóc komuś, kto na co dzień żyje obok nas.

WARTO WIEDZIEĆ!

Kwota wynikająca z 1% podatku może być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik samodzielnie wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne przekazując 1% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:

  • numer KRS organizacji
  • przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Podatnik, za którego deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy, nie rozliczy 1% podatku. Ma on taką możliwość, jeśli przesłaną mu przez pracodawcę deklarację potraktuje wyłącznie jako informację o zaliczkach za dany rok i sam złoży zeznanie podatkowe jeszcze raz we wskazanym terminie. Wówczas ma on możliwość przekazać kwotę 1% na rzecz wybranej organizacji. Podatnik przekazać może nie więcej niż 1% podatku wskazanego w zeznaniu podatkowym. Oznacza to przede wszystkim, że do niego należy decyzja czy będzie to cały 1%, czy też tylko część tej kwoty. Jeśli przekazuje tylko część tej kwoty – wpisuje po prostu kwotę mniejszą niż 1%. Jeżeli przekazuje kwotę 1% to w deklaracji nie należy wpisywać „1%”, tylko faktyczną kwotę w złotówkach, jaką się przekazuje, stanowiącą np. 1% podatku lub mniej.

źródło: pit.pl

Oklaski dla tych, którzy zdecydują się przekazać 1%, czyli spot promujący ideę wspierania OPP znajdziecie TUTAJ.

Jak łatwo zauważyć pomoc wynikająca z 1% podatku nic nas nie kosztuje, poza naszym zaangażowaniem i chęcią znalezienia organizacji, której chcemy go przekazać. Jeśli jeszcze nie wiecie, komu warto pomóc, zachęcamy to przejrzenia poniższych informacji o Organizacjach Pożytku Publicznego, które działają dla dobra osób z Wronek i okolic.

268989

 

stasniezborala1procent

amicis_1_procent

kubamalinowski1procent

kacperkukawka1procent

chojno1procent

1procentospklodzisko