Ostrzeżenie przed gwałtownym wiatrem i marznącymi opadami

MeteoDozór wydał ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia w naszym regionie gwałtownego wiatru oraz marznących opadów. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartkowego poranka do wieczora, tego samego dnia.

Prognozuje się wystąpienie gwałtownego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywie do 75 km/h. Kierunek wiatru południowo-zachodni. Wraz z silnym wiatrem będą występować umiarkowane oraz okresowo silne opady deszczu. Największych porywów gwałtownego wiatru musimy spodziewać się po zachodzie słońca oraz w godzinach wieczornych.

Prawdopodobieństwo: 90%

UWAGI: W godzinach nocnych oraz porannych temperatura powietrza będzie przechodzić z ujemnej na dodatnią. W tym czasie mogą występować słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź – prosimy o zachowanie ostrożności na drogach oraz chodnikach.

Gwałtowny wiatr może powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP).

Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr.

Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:
– ograniczyć przebywanie oraz przemieszczanie się na otwartym powietrzu do minimum, jeśli nie jest to konieczne zrezygnujmy również z podróży,
– nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi
– na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach magazynujących (powerbank)
– mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece).

via MeteoDozór PSZ PMI PCT