Wronczanka ofiarą oszustów – straciła ponad 50 tysięcy

Policjanci pracują nad ustaleniem oszustów, którzy podstępem wyłudzili 53 tysiące złotych od mieszkanki gminy Wronki. Przestrzegamy – przestępcy często korzystają z podobnych metod działania!

28 kwietnia policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie, do którego doszło we Wróblewie. 72-letnia mieszkanka przekazała przestępcom 53 tysiące złotych. Z ustaleń wynikało, iż około godziny 15.30, do kobiety zadzwoniła oszustka podająca się za policjantkę z Obornik. Opowiedziała historię, z której wynikało, że zięć kobiety potrącił obywatelkę Ukrainy. Aby pomóc zięciowi i zapewnić mu pomoc prawną i fizyczną (gdyż inni obywatele Ukrainy już szukają mężczyzny, aby się zemścić), pokrzywdzona miała przekazać 140 tysięcy złotych. Fałszywa policjantka podała do telefonu inną kobietę- rzekomo córkę pokrzywdzonej- która w sposób wywołujący emocje krzyczała do telefonu, że potrzebuje pomocy. Kobieta uszykowała więc wszystkie pieniądze, które miała i zgodnie z instrukcją, przekazała je mężczyźnie, który przyszedł do jej domu. Z policyjnych ustaleń wynikało, iż mężczyzna przyjechał małym białym samochodem. Niewykluczone, że nie on był kierowcą pojazdu. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów dopiero po dłuższym czasie, kiedy do domu wrócił jej mąż. Policjanci dowiedzieli się też, że oszuści wcześniej dzwonili do siostry pokrzywdzonej, wypytując ją o imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów członków jej rodziny, które to kobieta podała nieznajomym.

Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców oszustwa. Osoby posiadające informacje, które mogą być pomocne w sprawie, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji we Wronkach (tel. 47 77 32 330 ) lub z Komendą powiatową Policji w Szamotułach (tel. 47 77 32 211).

Mając na uwadze kolejny przypadek oszustwa, ponownie przestrzegamy mieszkańców:

– Policja nigdy nie żąda pieniędzy! Policjanci nie proszą o przekazanie gotówki nieznajomym osobom lub o pozostawienie jej w wyznaczonym miejscu. Nie proszą też o przelew na konto czy wypłatę z konta bankowego.

– Oszuści często „grają na emocjach” i wykorzystują presję czasu! Dajcie sobie czas do namysłu. Nie ulegajcie presji. Rozłączcie się, skontaktujcie się ze swoją rodziną, przedyskutujcie sprawę zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję.

Zwracamy sięrównieżz apelem do osób młodych,aby poinformowały swoichrodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ichdobroduszność.Warto poinstruować seniorów,jaknależyzachować się w sytuacji,kiedyktoś dzwoni do nich z prośbąo pieniądze.

asp. Sandra Chuda / KPP Szamotuły

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2023-05-05