Jaki powinien być teatr dla dzieci? – Przegląd ”Wronieckie Kalosze” [FOTO] [FILM]

Kinoteatr Gwiazda wypełniony po brzegi, mnóstwo pozytywnych emocji, dziecięcej radości i śmiechu – taki obraz od dwuletniej pandemii daje ogromną nadzieję. W IV Przeglądzie Teatralnym „Wronieckie Kalosze” wzięły udział grupy z całej gminy.

Przegląd został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. K. Makuszyńskiego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wronki, we współpracy z Wronieckim Ośrodkiem Kultury i Kinoteatrem Gwiazda.

Wydarzenie otworzyła dyrektor SP 2 Alicja Raś. Na początku wyróżniono Zofię Białasik z klasy VII a – zwyciężczynię konkursu na najładniejszy projekt plakatu promującego IV Międzyszkolny Przegląd Teatralny „Wronieckie Kalosze”. Plakat jej autorstwa stał się graficzną wizytówką tegorocznego przeglądu teatralnego.

Plakat autorstwa Zofii Białasik
Zofia Białasik z dyrektor Alicją Raś

Każdy przegląd teatralny to dla badaczy teatru smaczny kąsek. Możemy obserwować, w jakim kierunku zmierza teatralna rzeczywistość. Teatr dla dzieci już dawno przestał obfitować w infantylne opowieści. Doskonale pokazały to „Wronieckie Kalosze” – spektakle były nowoczesne, poruszały ważne problemy, a dla dorosłych miały ważny przekaz – dzieci są świadome, mają dostęp do informacji, często rozumieją więcej niż nam się wydaje.

W przerwach pomiędzy spektaklami mogliśmy podziwiać zdolności taneczne i muzyczne dzieci oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Przegląd rozpoczęła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 3, która zaprezentowała klasykę – spektakl „Pinokio”, w którym rolę tytułową grało kilku młodych aktorów – wszyscy oddali bardzo dobrze charakter i rozterki Pinokia.

Rodzinny klimat wprowadziła ekipa „Witosiaków” z biezdrowskiej szkoły. „Wejście smoka… Nie, to tylko wejście szczura” – to pełna ciepła opowieść o rodzinnym życiu i tym, jak zmienia je domowe zwierzątko.

„Sympatycy Agnieszki” z Chojna stworzyli spektakl oparty na tekstach patronki szkoły – Agnieszki Bartol. Pokazali tym samym, że pełne poczucia humoru utwory młodej poetki są dziś tak samo aktualne i wciąż trafiają do serc słuchaczy. Szczególne wrażenie na widzach zrobiły śpiewane wersje utworów Agnieszki.

Grupa teatralna „Fiedlerki” zaskoczyła nowoczesnym spektaklem z bardzo ważnym dzisiaj przesłaniem o prawach dziecka. Wprowadzenie „adwokata” praw dziecka, który wpada w środek doskonale nam znanych baśni i robi porządek z niesfornymi dorosłymi – to strzał w dziesiątkę. Do tego gra aktorska na wysokim poziomie i widzowie otrzymali kawał dobrego teatru – współczesnego, z humorem i przesłaniem.

Gdy jako kolejny spektakl zapowiedziano „Balladynę”, zaczęłam się zastanawiać, czy przystosowanie dzieła Słowackiego do młodszych widzów może się udać. Jednak już po pierwszych minutach spektaklu grupy „Antrakt” ze Szkoły Podstawowej nr 2 wiedziałam, że czeka nas świetne widowisko. Scenografia – dopracowana w każdym szczególe, gra aktorska – na bardzo wysokim poziomie, historia – opowiedziana z dystansem i ze szczerością wobec widza.

Zachęcam do obejrzenia fragmentów spektakli Przeglądu, znajdziecie je TUTAJ.

Takie wydarzenia jak „Wronieckie Kalosze” napełniają ogromną dumą, że mamy tylu zdolnych, młodych ludzi w naszej gminie, ale również dlatego, że dzieci i młodzież mają niezwykłych, zaangażowanych nauczycieli, którzy przygotowują spektakle teatralne na bardzo wysokim poziomie.

« z 136 »