MeteoDozór: ostrzeżenie przed wichurą

W naszym regionie, dziś i jutro możemy spodziewać się wystąpienia silnych porywów wiatru, osiągających prędkość do 90 km/h.

Prognozuje się wystąpienie bardzo gwałtownego wiatru o klasyfikacji wichury, o średniej prędkości od 38 km/h do 46 km/h, w porywach do 90 km/h. W centralnej i południowej części województwa do 95 – 100 km/h. Wiatr z kierunku zachodniego.

Najwyższe prędkości w porywie wiatr będzie osiągał jutro nad ranem oraz w pierwszej części dnia. Dodatkowo w trakcie obowiązywania ostrzeżenia będą występować przelotne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prawdopodobieństwo: 90%

Z racji na sprzyjające warunki konwekcyjne możliwie jest wystąpienie wyładowań oraz linii szkwału (burza wiatrowa) z silnym uderzeniem niszczycielskiego wiatru. Wichura będzie powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP).Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr.

Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:

  • pozostać w domu i bez większej konieczności nie wybierać się w podróż
  • nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi
  • na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach
    magazynujących (power bank)
  • mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece)

Za bardzo dynamiczną pogodę będzie odpowiedzialny głęboki niż atlantycki XANDRA, który wraz z systemem frontów atmosferycznym przyniesie nam załamania pogody. Sąsiedztwo ulokowanego na północ od naszego kraju (Szwecja, centralny Bałtyk) niżowego tworu barycznego wytworzy sporą różnicę ciśnienia atmosferycznego (gradient baryczny), która przyczyni się do wzrostu prędkości wiatru. Ciśnienie w naszym regionie od dziś do jutra rano spadnie o 30hPa.

via MeteoDozór

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2022-02-16