Uwaga na groźne SMS-y dotyczące przesyłek

Ruszyła nowa kampania oszustów. W okresie przedświątecznym szczególnie warto uważać na podejrzane SMS-y, które dotyczą przesyłek.

Są cztery warianty SMS-ów

  • “nie byliśmy w stanie dostarczyć dzisiaj paczki”
  • “podjęliśmy próbę dostarczenia twojej paczki, sprawdź jej status”
  • “ostatnia szansa aby odebrać twoją paczkę”
  • “należy zmienić preferencje dostawy”

Ofiar SMS-owych oszustw może być sporo ze względu na przedświąteczny okres, gdzie sporo osób kupując prezenty dla najbliższych na święta zamawia je właśnie przez Internet i czeka za przesyłką. Skutki działania takich oszustów dotyczą jedynie użytkowników Androidów.

Atak polega na wysłaniu wiadomości zawierającej link, który przekierowuje użytkowników na strony, które nakłaniają do instalacji złośliwych aplikacji, tzw. trojanów bankowych.

Zainstalowanie aplikacji może spowodować utratę pieniędzy z rachunku bankowego ofiary.

Co zrobić gdy klikniemy w taki link?

Jeśli tylko kliknąłeś, w przypadku tego ataku nic nie musisz robić. Jeśli jednak pobrałeś i zainstalowałeś aplikację na swoim Androidzie, tonatychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, dzwoniąc z innego urządzenia niż smartfon na którym dokonałeś instalacji.

Moja przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się całkiem niedawno, stale się uczę, rozwijam skrzydła i poszerzam horyzonty. Aktywnie uczestniczę w lokalnych inicjatywach i wydarzeniach, które przynoszą mi dużo radości. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, każde wyzwanie jest wartościową lekcją.

2021-12-03