Okna – jak wybrać te najlepsze na rynku?

Jednym spośród najistotniejszych parametrów stolarki okiennej jest element promieniowania ciepła okna. Charakteryzuje on jego stan izolacyjności termicznej, natomiast jego maksymalna wartość jest wskazana w przepisach. Poniżej dowiesz się, co konkretnie znaczy ów parametr, ile winien mieć w świetle najnowszych zasad i z czego w ogóle zależy izolacyjność okien oraz czemu ma tak wielkie znaczenie.

Typy profili

Profile, z jakich zrobione są wielkie okna powinny cechować się nie jedynie doskonałą izolacyjnością cieplną, jednak również – co jest tu zwłaszcza istotne – wielką trwałością. Można je zbudować z PVC, aluminium oraz drzewa. Niezwykle znane są okna aluminiowe. Należy wiedzieć, iż stolarka aluminiowa to niezwykle wytrzymały oraz mocny produkt, jaki najbardziej nadaje się do robienia wielkich przeszkleń; zrobione z niego profile nie muszą być także zabezpieczane. Nie są także uzasadnione obawy pewnych inwestorów, iż aluminiowe profile są „zimne”.

Okna dachowe – na owe parametry musisz zwrócić uwagę

Element promieniowania ciepła prezentowany jest jako Uw. Informuje nas o tymże, jak energooszczędne będzie okno, natomiast zatem jak będzie chroniło nas przed promieniowaniem ciepła. Niewątpliwie latem zależy nam na tymże, by jak najmniej gorącego powietrza przedostawało się do środka, tymczasem zimą, by ciepłe powietrze z pomieszczenia nie “szło” na zewnątrz. Im wartość Uw jest większa, tymże bardziej energooszczędne są okna PCV w novobudowa.pl. Istotne jest przy tymże to, by montaż okien przebiegał sprawnie.

Element izolacji dźwiękowej

Określany skrótem Rw, natomiast określony w decybelach (dB) mówi nam o tymże, jak efektywnie szyba pochłania hałasy z zewnątrz. Im większa jest jego wartość, tymże plik szybowy daje odpowiedniejszą izolacyjność dźwiękową. Przed zakupem okna należałoby zastanowić się, jaki zakres ochrony przed hałasami potrzebujemy we własnym domu. Może ponieważ wykazać się, iż mieszkając przy ruchliwej ulicy, tradycyjna ochrona dźwiękowa na poziomie blisko 30 dB nam nie starczy. Wtedy będziemy musieli kupować zdecydowanie cichsze okna.

Hermetyczność okna

Parametr ów charakteryzuje, ile powietrza przeniknie poprzez dziury w oknie w czasie godziny. Jeśli w budynku jest umieszczona klimatyzacja nawiewno-wywiewna, to wszelkie umieszczone w nim okna powinny być hermetyczne. Jeżeli tymczasem wykorzystany jest inny model wentylacji, to okna powinny gwarantować odpowiednią infiltrację powietrza, co można osiągnąć poprzez montaż narzędzi nawiewnych (np. nawiewników okiennych) w oknach czy drzwiach balkonowych.

Wytrzymałość na obciążenie wiatrem

Parametr ów charakteryzuje sztywność okna. Dzięki niemu wiemy, pod wpływem jakiej siły wiatru konstrukcja okna się ugnie. We własnych warunkach klimatycznych odpowiednie są okna o wartości C-2.

Okna dachowe – rodzaje otwierania

Okna stanowią ważny składnik wyposażenia zewnętrznego domu. Gdy dobierzemy ich dobre parametry, możemy przejść do atutów praktycznych. Jednym spośród nich jest sposób otwierania. Na dachu mogą być również umieszczane okna nieotwierane. Ich przeznaczeniem jest doświetlenie wnętrza, np. w postaci świetlika tunelowego. Zazwyczaj montuje się je na dachu płaskim, co poprawia ich oczyszczanie. Mogą być także wykorzystywane w komplecie z oknem dachowym otwieranym.

Artykuł nadesłany przez partnera