Czy samodzielny start to historyczny błąd PSLu?

Platforma samodzielnie musiałabyś zdobyć 30% głosów lub nieco więcej. Czy to jest możliwe? Moim zdaniem dość mało realne, a w związku z tym także 5% próg wyborczy dla samodzielnych komitetów nie wydaje się w tych wyborach aż tak mało realny..

Dzisiaj rano, w radiu Tok FM, Tomasz Siemoniak – którego osobiście bardzo lubię – stwierdził, że decyzja PSL o samodzielnym starcie jest historycznym błędem. W domyśle – historycznym błędem który sprawi, że Ludowcy po raz pierwszy nie wejdą do Sejmu (http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25004439,tomasz-siemoniak-wiceprzewodniczacy-po-w-tok-fm-rozmawia.html).

Podobne argumenty, padają ze strony przedstawicieli Platformy pod adresem SLD. Odłóżmy teraz na bok kwestię tego, kto tak naprawdę chciał iść razem, a kto nie. W rozmowie z TVP Info sprzed dwóch dni powoływałem się na analizę Ludwika Dorna, co przytoczył także Portal wpolityce pl. Odsyłam do stosownego linku: (https://wpolityce.pl/polityka/455491-libicki-schetyna-juz-wie-ze-wybory-sa-przegrane).

Chodzi mi o analizę innego rodzaju. Moim zdaniem może wyglądać to tak:

Po pierwsze. Żaden z dotychczasowych sondaży parlamentarnych nie dawał PiSowi 50% głosów w wyborach sejmowych. Przyjmijmy jednak na potrzeby tej analizy, że PiS ma te 50%.

Po drugie. Skoro Platforma mówi, że i Lewica i PSL bez niej nie dostanie się do Sejmu, oznacza to, że oba te podmioty + Kukiz15 będą miały maksymalnie 4,9% głosów (dla prostszego rachunku sumujemy ten wynik na poziomie 15%).

Po trzecie. Oznacza to więc, że PiS ma 50%, ugrupowania, które nie dostają się do parlamentu 15%, a więc razem 65%.

Po czwarte, oznaczałoby to, że na Platformę Obywatelską przypadałoby 35% głosów. Odejmijmy w tej sytuacji jeszcze jakieś ugrupowania, które mogłyby zdobyć jakieś głosy, a już wcześniej założyłem – moim zdaniem zbyt optymistycznie w świetle ostatnich wyborów europejskich – że Kukiz15 otrze się o 5%. Krótko mówiąc oznacza to, że Platforma samodzielnie musiałabyś zdobyć 30% głosów lub nieco więcej. Czy to jest możliwe? Moim zdaniem dość mało realne, a w związku z tym także 5% próg wyborczy dla samodzielnych komitetów nie wydaje się w tych wyborach aż tak mało realny..

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl
Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna
http://miastopoznaj.pl/
Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl