Walka z pedofilią w Kościele. Arcybiskup Grzegorz Ryś znakiem nadziei…

Arcybiskup powiedział między innymi, że przeglądając akta przypadku jednej z ofiar, natrafił na takie zdanie matki tejże ofiary: syn przestał chodzić do kościoła. I zaraz potem na zdanie kolejne. Ja też przestałam.

Ze sporym opóźnieniem, ale by oddać Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie, nie mogę tego nie zauważyć. Otóż nie mogę nie zauważyć nabożeństwa pokutnego w katedrze łódzkiej, będącego pokutą za czyny pedofilne popełnione przez osoby duchowne. Szczególnie zaś nie mogę nie zwrócić uwagi na kazanie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Arcybiskup Ryś powiedział w nim po prostu wszystko to, co w takiej sytuacji i co w tej sprawie należało powiedzieć. Jest wiele zdań, które wypowiedział i należałoby je tu przytoczyć. Nie będę jednak tego robił, odsyłając czytelników do filmowego zapisu jego wypowiedzi. Tutaj skoncentruję się tylko na jednym zdaniu z tej wypowiedzi.

Arcybiskup powiedział między innymi, że przeglądając akta przypadku jednej z ofiar, natrafił na takie zdanie matki tejże ofiary: syn przestał chodzić do kościoła. I zaraz potem na zdanie kolejne: ja też przestałam.

To jest perspektywa, przez którą należy patrzeć na to zjawisko. Krzywda i cierpienie osób pokrzywdzonych jest tak wielkie, że tracą wiarę. Przez podłość sprawców i własny ból trwale odłączają się od Boga, ryzykując własne zbawienie. To jest właśnie ta sytuacja, o której mówił Chrystus Pan, że sprawcom takiego zgorszenia należałoby zawiesić u szyi kamień i wrzucić ich w wodę. A nie patrzeć na nich jako podmioty niezdrowej, chorej, zawodowej solidarności. Piszę o tym, bo obszernie zajmowałem się tym jakiś czas temu, pisząc krytycznie tutaj: (https://www.salon24.pl/u/jflibicki/942689,po-konferencji-episkopatu-w-sprawie-pedofilii-czy-papiez-franciszek-jest-totalitarysta) i tutaj: (https://www.salon24.pl/u/jflibicki/943007,czy-papiez-franciszek-jest-totalitarysta-czesc-druga-czyli-jak-powrocic-do-rzeczywistosci).

Jak widać są też jednak w Polsce, w Kościele jeszcze inne reakcje. Na szczęście…

Z homilią arcybiskupa Grzegorza Rysia można się zapoznać tutaj: (https://www.youtube.com/watch?v=Cp0P9Fh_-sk).

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

fot. P. Beym / Salon24.pl