Małomiasteczkowość jest szansą – o ważnych sprawach w Ostrorogu [FILM | FOTO]

Inicjatywa szkoły w Ostrorogu – Międzygminne Forum Szkół Podstawowych – to strzał w dziesiątkę. Nie ma nic cenniejszego i bardziej wychowawczego niż wspólna dyskusja dorosłych i młodzieży.

Na zaproszenie ostroroskiej szkoły odpowiedziały: Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Szamotułach, Zespół Szkół w Chrzypsku Wielkim, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka we Wronkach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi. Ci, którzy nie zdecydowali się na przyjazd zdecydowanie mogą żałować.

Młodzież zaprezentowała ważne postaci ze swojej okolicy, które są dla nich wzorem. Co więcej wszyscy bohaterowie prezentacji osiągnęli sukces, mimo że często musieli zmagać się z wieloma trudnościami, które nie dotyczą młodych z wielkich miast. Najistotniejsze jest to, że młodzież nie skupiła się tylko na postaciach historycznych, ale pokazała sylwetki osób współczesnych: Piotra Mikołajczaka, Bartłomieja Firleta, Ady Janowicz. Relację pomiędzy historią a współczesnością świetnie ukazała inscenizacja, w której pokazano spotkanie Jana Ostroroga z Amelią Czają (uczennicą szkoły w Ostrorogu, grającą w serialu „Na dobre i na złe”).


Dyskusja na temat małomiasteczkowości była bardzo inspirująca i żywa, wszystko dzięki doskonałemu połączeniu wartościowych wypowiedzi zaproszonych gości, ważnego głosu młodzieży i ciekawych filmów, nagranych przez osoby z naszego fyrtla, które odniosły sukces i nie zapomniały skąd pochodzą.

W czasie dyskusji głos zabrali posłowie: Maria Małgorzata Janyska, Jakub Rutnicki i Zbigniew Ajchler. Wskazywali na wartość bycia mieszkańcem małego miasta i zachęcali uczniów do zdobywania świata. Pojawiło się też wiele osobistych historii. Uczniowie odważnie zabierali głos, mówili o tym, co jest dla nich najważniejsze i że chcą spełniać swoje marzenia, nie czuć się gorsi od innych. Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali rolę nauczycieli w rozwoju młodych ludzi, to ich zadaniem jest inspirowanie i dodawanie skrzydeł.

Organizatorzy – Zespół Szkół w Ostrorogu – doskonale przygotowali całość wydarzenia. Po dyskusji panelowej rozmowy toczyły się dalej przy pysznym poczęstunku, a następnie grupy uczniów wyruszyły poznawać Ostroróg w czasie gry miejskiej.

W czasie imprezy można było zobaczyć wystawę fotografii Sprężyny Agnieszki Teski oraz rękodzieło wykonane przez mieszkańców Ostroroga.

Dziękujemy dyrektorowi szkoły Maciejowi Polanowskiemu za zaproszenie, to dla nas zaszczyt, że mogliśmy objąć patronatem tak ważne społecznie wydarzenie. Życzymy wszystkim małomiasteczkowym, aby mieli odwagę spełniać marzenia i mówić głośno o tym, skąd pochodzą.