Tydzień profilaktyki na Leśnej

W dniach od 19 do 23 listopada w Szkole na Leśnej odbył się coroczny Tydzień Profilaktyki.

Kierując się ideą zdrowego odżywiania w poniedziałek młodzież miała możliwość podjadania jabłuszek i marchewek oraz degustacji przepysznego soku (z pietruszki i cytryny oraz cytryny i pomarańczy). Jak dało się zauważyć i ta forma drugiego śniadania spotkała się z dużą aprobatą. W tymże dniu odbył się także konkurs na koktajl. Oceniane były walory estetyczne, smakowe i wizualne. Nasza młodzież stanęła w konkury, a zwycięzcami zostali: Kacper Kowalski (klasa IV m), Tymoteusz Gaczyński (klasa II c/d) oraz Joanna Pustelnik (klasa 1c/d).

Dzień wtorkowy przebiegał pod dwoma hasłami: „Dopalacze i narkotyki niszczą życie” oraz „Powiedz STOP pijanym kierowcom”. Uczniowie młodszych klas wykonali plakaty, które ozdobiły szkolne korytarze, a uczniowie klas starszych otrzymali ulotki profilaktyczne.

Uczniowie klas drugich technikum wzięli udział w spotkaniu z panem Szablewskim, który przeprowadził godzinną pogadankę na temat „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wpływ substancji uzależniających na prowadzenie pojazdów mechanicznych”.

W czasie trwania długiej przerwy uczniowie mieli możliwość przetestowania alkogogli i narkogogli. Oj, trudno im było utrzymać właściwy kierunek po założeniu gogli. Jak sami twierdzili wrażenie „dziwne” i nie warte prawdziwego doświadczenia.

W środę żeńska część naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu z Amazonkami z Szamotuł. Spotkanie polegało na rozmowie z trzema kobietami, które dotknięte zostały chorobą raka piersi. Każda z nich opowiedziała swoją własną historię. Uczennice miały również okazję poznać sposoby badania piersi oraz dowiedziały się, że wizyta u ginekologa nie jest niczym strasznym. Anonimowo miały też możliwość zadać nurtujące je pytania.

W tymże dniu gościliśmy również Ochotniczą Straż Pożarną z Wronek, która przypomniała młodzieży elementarną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W czwartkowy dzień młodzież i nauczyciele bawili się w szukanie QR kodów na temat KOMUNIKACJI MIĘDZYLUDZKIEJ. Nagrodzony wśród uczniów został Igor Kornobis, który jako pierwszy zebrał wszystkie QR kody i błyskotliwie odpowiedział na pytanie sprawdzające, dotyczące komunikacji partnerskiej i niepartnerskiej.

Natomiast wśród nauczycieli bezkonkurencyjna okazała się Pani Monika Kinowska, która świetnie opanowała sztukę komunikacji i pochwaliła się umiejętnością zastosowania „KOMUNIKATU JA” w konwersacji.

Monika Wachowiak
ZS1 Wronki