Jakie drzewko wybrać?

Połowa grudnia już prawie za nami, a co za tym idzie musimy stanąć przed trudnym wyborem… Jakie drzewo wybrać? Żywe w donicy czy cięte, a może sztuczne?

Większość z nas co roku staje przed wyborem drzewka bożonarodzeniowego. Jedni wolą żywą choinkę z powodu roznoszącego się po całym domu cudownego żywicznego zapachu, natomiast inni sztuczną. Zdania na ten temat są podzielone.

Dostępne opcje na rynku:
-choinki żywe w donicy (jodły, świerki)
-choinki żywe cięte (jodły, świerki)
-sztuczne drzewka (szeroki wybór)
Żywa choinka w donicynie opadnie nam tak szybko, ponieważ igiełki będą się trzymały do samego końca. Ale choinka choince nie równa.
PLUS – dłużej postoi nam w donicy niezależnie czy będzie to jodła kaukaska czy najzwyklejszy świerk pospolity. MINUS –nie każda! Sprzedawcy choinek wykopują drzewka i wkładają do donic z uszkodzonym systemem korzeniowym! Wtedy taką choinką nie nacieszymy się zbyt długo.

A może wybraćciętą?
PLUSCięte choinki są najbardziej dostępnym asortymentem w okresie świątecznym, spotkamy je na każdym „rogu” targu czy przy centrach handlowych.
MINUSSprzedawców jest wielu, ale czy każdy uczciwy? Cięte choinki wycinane są już w połowie listopada i przechowywane aż do okresu świątecznego, następnie sprzedawne. Takim drzewkiem nie nacieszymy się zbyt długo.
RADA świeżo wycięte drzewko poznamy po białym pniu na dole i mocnym żywicznym zapachu w przypadku świerków. Ale sprawdzajmy też czy po pociągnięciu igiełki nie wypadają i czy są w miarę wiotkie. Jeżeli natrafimy na taką, której wypadają już suche igiełki, uciekajmy jak najdalej.

Sztuczne drzewka – najtrwalsze i długowieczne, ale czy są najlepszym rozwiązaniem? Sztuczną choinkę dostaniemy już praktycznie wszędzie.
PLUS – asortyment jest szeroko rozwinięty, od wyboru do koloru- na pniu, wysoka, mała, z szyszkami czy bez, ze sztucznym śniegiem a może bez?
MINUS –niewątpliwie jest to najlepsza opcja dla leniuchów oraz dla tych, którzy nie lubią zapachu żywicy oraz igiełek na podłodze. Ale czy warto dodawać kolejną sztuczną rzecz do naszego życia?

PAMIĘTAJMY! Jeżeli wybierzemy drzewko w donicy, wcześniej upewnijmy się czy drzewo stabilnie trzyma się w donicy i nie jest luźno osadzone, natomiast, jeżeli wybierzemy cięte drzewko, najlepiej jest pojechać do szkółki wybrać i je samemu kupić lub samemu się upewnić czy jest świeżo wycięte. A tym, którzy wybiorą sztuczną choinkę, wybór zostawiamy Wam, czy będzie to drzewko najprostsze czy bogato zdobione w sztuczny śnieg, szyszki i tym podobne dekoracje.

Już wkrótce w kolejnym artykule poradzimy Wam, w jakim stylu ubrać choinkę na święta.

2017-12-11