„Dlaczego musimy niepełnosprawnym utrudniać życie?” – list Czytelniczki

Do naszej skrzynki wpłynął list od Czytelniczki, która wskazuje na problem z windą dla osób niepełnosprawnych, znajdującą się przy ośrodku zdrowia.

Zdecydowałam się napisać, ponieważ uważam, iż konieczna jest interwencja w sprawie windy dla osób niepełnosprawnych we wronieckim ośrodku zdrowia. Napiszę skargę do burmistrza, ale mam też nadzieję, że czytelnicy portalu Moje Wronki wyrażą swoje zdanie i wpłyną na szybkie rozwiązanie problemu.

Problem polega na tym, iż winda jest bardzo często niesprawna (nie można otworzyć drzwi, ponieważ blokuje się górny zamek, są wyłączone bezpieczniki i oczywiście nie można korzystać z windy, winda jest zablokowana, ponieważ poprzedni użytkownik nie przekręcił klucza w pozycję 0). W każdej z wymienionych sytuacji należy dzwonić do Urzędu Miasta i czekać na interwencję pracownika. W przeciągu ostatnich 2 miesięcy dzwoniłam po pomoc 4 razy – zawoziłam mamę na wózku inwalidzkim do dentysty co dwa tygodnie we wtorek.

Prosić o pomoc musiałam chyba przy każdej wizycie, stąd moja wiedza o występujących usterkach. Już samo poruszanie się na wózku inwalidzkim po Wronkach jest trudne, biorąc pod uwagę wysokie krawężniki, ale konieczność czekania na możliwość skorzystania z windy przeznaczonej, by ułatwić życie osobie niepełnosprawnej jest upokarzające. W ubiegły wtorek nie tylko moja mama nie mogła skorzystać z windy, ale również starsza pani o kulach, która postanowiła zejść po schodach ze zwichniętym obojczykiem, ponieważ miała dość czekania i tej upokarzającej sytuacji.

Zupełnie nie rozumiem zastosowanego rozwiązania z koniecznością zmiany pozycji klucza, aby móc skorzystać z windy i jej blokowania, jeśli klucz nie zostanie ustawiony na pozycję 0. To generuje dużo sytuacji, kiedy winda jest blokowana przez samych użytkowników. Weźmy pod uwagę, iż korzystają z windy osoby niepełnosprawne, głównie starsze i chore przecież idą do lekarza.

Dlaczego musimy im utrudniać życie? Może dobrym pomysłem byłoby zaproponowanie panu burmistrzowi lub osobie odpowiedzialnej za usuwanie przeszkód architektonicznych przejażdżki wózkiem inwalidzkim po Wronkach?

Imię i nazwisko nadawcy do wiadomości redakcji.

Od redakcji:
Treść listu przekazaliśmy do Urzędu Miasta i Gminy Wronki z prośbą o ustosunkowanie się do niego. Odpowiedzi Ratusza na wyżej zadane pytania opublikujemy niebawem. Liczymy na to, że władze miasta pochylą się nad problemem wskazywanym przez Czytelniczkę i go rozwiążą.