Ciemna strona internetu – łańcuszki

Jeśli nie udostępnisz tego 20 osobom, to… Ignoruj tego typu wiadomości, jest to kłamstwo i nie warto w ogóle zwracać na to uwagi.

Teoretycznie od początku komunikatorów społecznościowych istnieją tzw. łańcuszki, które można podzielić na dwa typy, te, które rzekomo mają nam przynieść szczęście i te, które poprzez udostępnianie mają pomóc ludziom, którzy tego potrzebują.

No dobrze, ale co to są te łańcuszki? Trzeba zaznaczyć, że są to całkowicie fałszywe informacje, które są coraz częściej udostępniane. To krótkie wiadomości, przesyłane najczęściej w formie zdjęć lub tekstu, zachęcające do udostępnienia ich dalej. Na początku takiej wiadomości zazwyczaj podana jest informacja, co należy zrobić i co dobrego przyniesie to czytelnikowi, po czym najczęściej długa wiadomość, mająca na celu utwierdzić czytającego w przekonaniu, że to, co czyta jest prawdą, a na koniec dodawana jest groźba, która mówi, że ”jeśli nie wyślesz tej wiadomości do jakiejś ilości osób, to będziesz miał 7 lat nieszczęścia….” To jest jeden z przykładów tego typu wiadomości.

A w łańcuszkach typu ”dobroczynnego” są dodawane informacje o bardzo złym stanie zdrowia lub innych nieszczęśliwych wypadkach, opisywanych dość dosadnie. Po czym dodawany jest tekst w stylu: ”Pomóż głodnemu psu”. Jeśli jest to zdjęcie, to widnieje napis: ”1 udostępnienie- 1 puszka jedzenia dla psa', jeśli jest to w formie wiadomości, ”prześlij tę wiadomość do jakiejś ilości osób” i dodawane jest ” jeśli to zrobisz, otrzymasz fajny znaczek na profilu”.

Od czasu do czasu pojawiają się również łańcuszki quizy lub konkursy, w których do wygrania są wartościowe nagrody. Czasem mają one nawet charakter ogłoszenia. Pamiętajmy, że łańcuszki to spam, niepotrzebna informacja, mająca na celu wzbogacić osobę, która wysłała pierwotną wiadomość, która w przeciągu krótkiego czasu dotrze do dużej ilości osób. Tak, to jest aż tak głupie, ale niestety bardzo wielu ludzi wierzy w to, przez co zaśmieca wszelkie komunikatory. Nie bądźmy naiwni, nie dawajmy im zarobić! Żadna fundacja nie zlicza udostępnień, ani nie płaci dzieciom na podstawie kliknięć – Lubię to. Nie dajcie się oszukać łańcuszkom!

łańcuszki

łańcuszki 2