Sylwestrowo – wystrzałowo!

31 grudnia, jak co roku, będziemy świadkami rozpoczęcia nowego roku, a co za tym idzie będziemy chcieli sprawić, by ten dzień był niezapomniany. Przygotowujemy się na różne sposoby, kupujemy mnóstwo fajerwerków, które niestety mogą pomóc nam dosłownie nigdy nie zapomnieć tego dnia.

Dlaczego powinieneś to przeczytać?
Ponieważ, żyjemy w XXI wieku, co oznacza, że na pewno miałeś już styczność z wyrobami pirotechnicznymi, tak zwanymi fajerwerkami. Zapewne słyszałeś też o wielu wypadkach i uszkodzeniach ciała spowodowanych właśnie nimi, ale bez dwóch zdań wypuściłeś tę informację drugim uchem. A warto byłoby wiedzieć kilka ważnych kwestii.

Dobra Sylwester już za pasem, ta noc powinna pozostać na długo w pamięci, ale nie dlatego, że przez zabawy fajerwerkami wylądujemy na ostrym dyżurze bez palców, czy nawet całej ręki. Ta zabawa powinna być całkowicie przemyślana, a ogień powinna mieć osoba trzeźwa, nie tylko stanem, ale także umysłem. Do tragedii nie potrzeba wiele. Ale najpierw krótka przypowieść o tych wyrobach.
Petardy swój początek miały już około 206 r.p.n.e, w czasach dynastii Han w Chinach, tam miały służyć wyłącznie do wypędzania złych duchów, z czasem jednak sztuczne ognie stały się popularne w innych częściach świata. My korzystamy z nich właśnie w tę niezwykłą noc lub na ważnych uroczystościach czy pokazach, na co dzień raczej ich nie używamy. Większość ludzi nie przepada za sztucznym hukiem, a niektórzy kochają tę adrenalinę i piękne wzory na niebie.

Bądź ostrożny, mimo że tych produktów mogą używać tylko osoby pełnoletnie, to nie znaczy, że każdy po ukończeniu 18. roku życia jest na tyle odpowiedzialny, by w bezpieczny sposób z nich korzystać. Miej na uwadze nie tylko swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo innych, chyba nie chcesz mieć na sumieniu czyjejś niepełnosprawności, czy nawet śmierci.

Przed nieodpowiednim użyciem fajerwerków ostrzega Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, bo to najczęściej strażacy są pierwszymi, którzy udzielają pierwszej pomocy, gdy dojdzie do tragedii z udziałem materiałów pirotechnicznych. Na stronie KG PSP czytamy:

Przy zakupie zwróć uwagę na to czy:

  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
  • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne wskazówki zachowania bezpieczeństwa.