Integracje 2016 – święto folkloru

Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ odbywa się regularnie, w sierpniu, już od 2001 roku. Ambicją organizatorów jest zaprezentowanie folkloru z rozmaitych stron świata oraz pokazanie poprzez wspólną zabawę, że kultura ludowa jest atrakcyjna i dobrze się sprawdza w różnych odsłonach i otoczeniach – nie tylko tradycyjnych.

Tradycyjnie, tydzień festiwalowy opierać się będzie na przemarszach i koncertach. W tym roku uczestnicy odwiedzą rekordową liczbę miejsc – aż osiem wielkopolskich miast. Co więcej, przed każdym koncertem w miastach: Grodzisku, Kostrzynie, Lesznie, Luboniu, Swarzędzu, Wągrowcu i Wronkach odbędą się warsztaty taneczne dla dzieci, prowadzone przez członków goszczonych zespołów.

„Kontrasty” – takie hasło przyświecać będzie tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorzy i tym razem chcą pokazać Wielkopolanom, że folklor można konsumować na różne niekonwencjonalne sposoby.

Zawsze staraliśmy się, by koncert finałowy był niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników.  Co roku wybieraliśmy inne miejsce w Poznaniu, które stanowiło urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki. Zazwyczaj były to zabytkowe place, budowle lub parki. Tym razem wybraliśmy nietypowo – parowozownia PKP. To wszystko po to by pokazać, że folklor wygląda dobrze w każdym otoczeniu. Nawet takim „szarym” i industrialnym.mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu

We Wronkach uczestników INTEGRACJI powitamy w czwartek, 18 sierpnia:

16:30 – przemarsz ulicami Wronek

17:40 – warsztaty ludowe dla dzieci – Olszynki, Wronki

18:00 – koncert – Olszynki, Wronki

Zachęcamy jednak, aby wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych także w innych wielkopolskich miastach, szczególnie w koncercie finałowym. Będzie to pieczołowicie wyreżyserowane parateatralne przedsięwzięcie, każdego roku odbywające się w innym magicznym miejscu Poznania. Podczas poprzednich edycji koncerty odbyły się m.in. na Placu Wolności, na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, w Centrum Kultury Zamek, na Malcie, na Starym Rynku, w Parku Sołackim czy przy Arenie. W tym roku koncert odbędzie się w bardzo nietypowym dla folkloru miejscu… na torach kolejowych. Szara, industrialna przestrzeń Parowozowni PKP przy ul. Kolejowej w Poznaniu pokaże swoje nowe oblicze.

Podczas festiwalu zaprezentują się grupy z Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Tajwanu, Turcji i Polski. Przegląd rozpocznie się w niedzielę, 14 sierpnia występami w Kostrzynie i Swarzędzu. Koncert inauguracyjny w Parku Wilsona oraz kolorowe korowody ulicą Półwiejską oraz dookoła Starego Rynku w Poznaniu odbędą się w poniedziałek, 15 sierpnia. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą jeszcze Leszno, Luboń, Wronki, Wągrowiec i Grodzisk Wielkopolski. Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia na terenie Parowozowni przy ulicy Kolejowej w Poznaniu. Poza tym, czekają nas wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci, turniej sportów tradycyjnych na poznańskiej Malcie oraz wystawy zdjęć – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegółów szukajcie na stronie poznańskiej AWF, facebookowej stronie festiwalu, szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

 

Materiały i zdjęcia pochodzą ze strony festiwal.awf.poznan.pl