Moja dieta – egzamin maturalny

Pierwszy egzamin maturalny już za kilka dni, a przed niektórymi z Was, cały miesiąc intensywnej nauki. Bardzo ważne, aby mózg był w odpowiedniej kondycji. Sprawdź, co powinieneś zjeść przed maturą i jakie produkty mogą mieć wpływ na pamięć i koncentrację.

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinno dawać nam energię na cały dzień. Podstawą każdego posiłku powinny być węglowodany złożone – pieczywo (najlepiej pełnoziarniste), płatki, kasze itp., ponieważ to z nich mózg czerpie energię. Produkty te będą podnosiły poziom cukru we krwi i utrzymywały go na stałym poziomie przez kilka godzin. Jest to bardzo ważne, ponieważ spadek glukozy spowoduje zmęczenie i ospałość. Dieta przyszłych maturzystów powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne, szczególnie te, które mają udowodniony wpływ na poprawę koncentracji.

Ważne witaminy i składniki mineralne:

magnez – płatki owsiane, banany, orzechy, szpinak, soja – udowodniono, że osoby spożywające  produkty bogate w ten składnik, lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych,

flawonoidy – owoce jagodowe, pomarańczowe i zielone warzywa – zwiększą koncentrację,

potas – pomidory, banany, buraki – reguluje pracę układu nerwowego,

witaminy: C (owoce cytrusowe, papryka, truskawki), E (orzechy, nasiona słonecznika), beta-karoten (marchew, papryka, zielone warzywa) – mają bardzo duży wpływ na pamięć.

 

Jakie produkty wybierać?

Kiedy nadejdzie ten dzień, w którym będziecie musieli zdać jeden z najważniejszych egzaminów w Waszym życiu, pamiętajcie o tak przyziemnej rzeczy jak śniadanie.

Wybierz to, co lubisz najbardziej. Być może przydadzą się moje propozycje:

  1. Owsianka na mleku z orzechami włoskimi i bananem – doskonałe źródło węglowodanów złożonych, które dadzą energię, a także spora dawka magnezu i potasu, które wpłyną na koncentrację.
  2. Kanapki z pastą jajeczną – polecam chleb pełnoziarnisty, który jest dobrym źródłem błonnika; żółtko jaja zawiera cenną lecytynę, która poprawia pamięć i przyspiesza wymianę informacji w mózgu.
  3. Sałatka z wędzonym łososiem – bogactwo witamin, znajdujących się w warzywach, połączone z tłuszczami nienasyconymi, znajdującymi się w rybie. Kwasy omega-3 są składnikiem błony komórkowej neuronów.

Przed samym egzaminem proponuję wypić szklankę soku pomidorowego i zjeść garść orzechów włoskich.

Wszystkim Maturzystom życzę powodzenia!

Małgorzata Cypel – dietetyk