Turniej Wiedzy Pożarniczej

Organizacja wojewódzkich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” to kolejny sukces gminy Wronki i Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach. Turniej odbył się 16 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta.

Turniej odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku. Jego celem jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W Turnieju uczestniczy młodzież w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Eliminacje odbywają się na szczeblach: środowiskowym, gminnym (miejskim, miejsko-gminnym), powiatowym, wojewódzkim, centralnym. Eliminacje wojewódzkie składają się z dwóch części: testu pisemnego i finału ustnego, do którego kwalifikuje się po pięć osób w każdej z trzech grup wiekowych.

Uczniowie musieli wykazać się wiedzą między innymi na temat historii i tradycji straży pożarnych, sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zasad zabezpieczania mienia przed pożarem czy pomocy przedlekarskiej. Po pierwszej części pisemnej wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do tego, że poziom jest bardzo wysoki, a pytania były naprawdę trudne. Oto, co powiedzieli nam po wyjściu z sali:

 

Było trudno, sporo historii, której nie lubię. Pytania były bardzo szczegółowe i wyszukane. Pojawiły się nazwiska, które nie były mi znane. Spodziewałem się bardziej tematów budowlanych, a pojawiły się na przykład pytania o zasoby naturalne.Tomasz Wstawski – uczestnik, powiat koniński

Naprawdę ciężko, poziom jest tutaj bardzo wysoki. Choć zaskakujące jest to, że na takim Turnieju większość uczestników to dziewczyny. Najtrudniejsze dla mnie pytania dotyczyły nazw specjalistycznych i skrótów, które nie są nam znane. Moim zdaniem, żeby przygotować się na ten Turniej trzeba mieć ogromną wiedzę, a gotowych materiałów do nauki praktycznie nie ma. Każdy musi szukać źródeł wiedzy we własnym zakresie i to jest najtrudniejsze. Dlatego dużym wsparciem dla mnie jest OSP w Kamieńcu, a także PSP, które znajduje się niedaleko. Strażacy są bardzo przyjaźnie nastawieni, umożliwiają na przykład zobaczenie profesjonalnego sprzętu oraz przekazują swoją wiedzę.Jagoda Markiewicz – uczestniczka, powiat grodziski

Test nie należał do najprostszych. Uważam, że niektóre zadania były naprawdę skomplikowane. Poziom rywalizacji był wysoki, a konkurencja bardzo dobra. Myślę, że warto uczestniczyć w tego rodzaju turniejach. Podczas przygotowywania się do konkursu, pojawiały się zagadnienia, które nie były do końca dla mnie jasne. Myślę, że część z nich, jeśli nie większość, przyda mi się w życiu codziennym.Karol Szymczak – uczestnik, powiat szamotulski

Do kolejnej części, w której czekały na uczestników również zadania praktyczne, awansowało 5 najlepszych osób z każdej grupy wiekowej. Niestety naszym wronczanom nie udało się znaleźć w finale, ale walczyli dzielnie. Najlepiej poszło Markowi Regdoszowi, który w kategorii gimnazjum zajął 11 miejsce.
Pytania ustne i zadania praktyczne to było prawdziwe wyzwanie dla uczestników Turnieju. Najmłodsi musieli umiejętnie i perfekcyjnie rozwinąć wąż oraz odpowiednio połączyć go z prądownicą, gimnazjaliści wykazywali się umiejętnością wiązania węzłów, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie poprawnie i dokładnie założyć strój, który strażacy stosują w czasie akcji pożarniczo-gaśniczych.
Zarówno na początku imprezy jak i w trakcie jej trwania goście zachwycali się wysokim poziomem organizacji Turnieju we Wronkach. W czasie przerwy obiadowej uczestnicy mogli nie tylko się posilić, ale także odwiedzić strażnicę OSP Wronki, Muzeum Ziemi Wronieckiej i Klasztor oo. Franciszkanów. Większość osób była przekonana, że tak dobra atmosfera to zasługa gościnności wronczan, świetnej organizacji OSP Wronki oraz dobrego ducha Turnieju – druha Stefana Kaszkowiaka.
O tym, dlaczego warto startować w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i o tegorocznym poziomie rywalizacji rozmawialiśmy z przewodniczącą komisji – bryg. inż. Urszulą Fietz-Strychalską.

Od wielu lat znajduje się Pani w komisji Turnieju, Pani zdaniem poziom z roku na rok rośnie?

Co roku pytania są coraz trudniejsze. Dlaczego? Osoby, które zdobywają pierwsze miejsca mają otwartą furtkę do Szkoły Aspirantów, nie muszą już zdawać egzaminów, dlatego ten poziom musi być wysoki. To powoduje, że z każdym rokiem poprzeczkę stawiamy coraz wyżej.

Jak Pani ocenia poziom organizacji imprezy we Wronkach?

Bardzo nam się podoba, impreza jest doskonale oznakowana, przy samym wjeździe do miasta byli ustawieni rozprowadzający, dzięki temu od razu było wiadomo, że odbywa się tutaj taka impreza. Atmosfera jest bardzo dobra, pięknie położone wronieckie gimnazjum, to sprawia, że uczestnicy są zadowoleni, a i nam wtedy się lepiej pracuje.

Dostrzega Pani co roku te same twarze na Turnieju?

Ja mam najmłodszą grupę pod opieką, widać potem jak dorastają, są coraz starsi, a nawet stają się absolwentami Szkoły Aspirantów. Mamy w tym roku w komisji chłopca, który startował w Turnieju, wygrał eliminacje centralne i dostał się do Szkoły Aspirantów. W sumie startował w Turnieju przez 7 lat.

Jak Pani uważa zdobywanie takiej wiedzy pomaga praktycznie w życiu?

Tak, bo przecież pytania turniejowe, to nie tylko te o tematyce typowo pożarniczej, ale także dotyczące zachowania w życiu codziennym. Duży nacisk jest również położony na profilaktykę, bo nie tylko działania operacyjne są ważne, ale zapobieganie pożarom. Pojawiają się również pytania historyczne, które niestety młodzież nie za bardzo lubi, ale taką wiedzę też trzeba posiadać.

Było o co walczyć, pierwsze dwie osoby z każdej kategorii wiekowej będą reprezentować Wielkopolskę w Turnieju Centralnym. Organizatorzy i współorganizatorzy Turnieju, którymi byli: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Powiat Szamotulski, Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Szamotułach, Gmina Wronki, Ochotnicza Straż Pożarna we Wronkach, zadbali o atrakcyjne nagrody. Osoby, które znalazły się na podium wróciły do domów z wysokiej klasy sprzętem AGD oraz mnóstwem nagród, które pomogą im rozwijać pasję, dotyczącą pożarnictwa.
W Turnieju Centralnym nasze województwo będą reprezentować:

kategoria szkoły podstawowe – Sławomir Meller (powiat złotowski), Krzesimir Bryszewski (powiat pilski)

kategoria gimnazjum – Marta Kamińska (powiat pilski), Tomasz Cichocki (powiat kościański)

kategoria szkoły ponadgimnazjalne – Elżbieta Popowicz (powiat złotowski), Tomasz Wstawski (powiat koniński)

W organizacji imprezy pomocy rzeczowej i finansowej udzielili: Bank Zachodni WBK-GRUPA SANTANDER, Samsung  Electronics Poland Manufacturing Spółka z o.o. we Wronkach, AMICA Spółka Akcyjna we Wronkach, WFOŚiGW w Poznaniu, KZPT Sp. z o.o. w Kaliszu, WUS w Brzezinach, Bezalin S.A. Bielsku-Białej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Nadleśnictwo Wronki, mojeWronki.pl.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do fotogalerii kliknij na zdjęcie poniżej
otwp_wronki_galeria