Podsumowanie II Warsztatów Dziennikarskich

W piątek 11 marca w Zespole Szkół w Ostrorogu odbyły się II Warsztaty Dziennikarskie, po raz kolejny młodzież mogła zaznajomić się z tajnikami dziennikarstwa.

 

Warsztaty zostały zorganizowane przez redaktor naczelną gazety szkolnej Zuzannę Mikołajczak-Książek i redakcję portalu mojeWronki.pl. Biorący w nich udział uczniowie szkoły w Ostrorogu, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dziennikarską .
Opiekun „Głosu Szkolnego” zaprosiła przedstawicieli lokalnych mediów. Wśród nich znaleźli się :
– Robert Poczekaj, fotograf, dziennikarz Wirtualnych Pniew oraz  „Dnia Szamotulskiego”;
– Karol Grajewski, redaktor naczelny portali mojeWronki.pl oraz mójOstroróg.pl;
– Tobiasz Chożalski, z Urzędu Miasta i Gminy Wronki, podinspektor ds. komunikacji społecznej.

Podczas pierwszej części spotkania każdy z gości mówił o różnych aspektach dziennikarstwa, pierwszy występował Karol Grajewski, pokazywał różnice pomiędzy gazetą a portalem internetowym, dowiedzieliśmy się między innymi, że: dzięki programom analitycznym wiemy do jakiej liczby odbiorców dociera informacja; pisząc artykuł na portalu w każdej chwili można poprawić błąd, a w już wydrukowanej gazecie nie; istnieje możliwość komentowania artykułu.

Spytany o to jak to jest być redaktorem naczelnym, odpowiedział:

Bycie redaktorem naczelnym wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jest bardzo stresujące, ale lubię to, co robię.

Następnie mogliśmy posłuchać Roberta Poczekaja, który zachęcał nas do fotografowania wszystkiego, byle robić to z uczuciem. Dowiedzieliśmy się, że każde zdjęcie przedstawia czasami kilka historii, a robiąc je fotograf cały czas musi myśleć, co chce dzięki nim przekazać. Wiąże się to odpowiedzialnością, jaką niesie za sobą bycie fotografem i dziennikarzem. Poznaliśmy też kilka ciekawych technik robienia zdjęć oraz że nie każdy wygląda ładnie na selfie. Prowadzący był zadowolony, że mimo przeziębienia udało się przekazać trochę informacji na temat fotografii.

Tobiasz Chożalski, jest pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy Wronki jego zadaniem jest komunikacja społeczna, opowiedział o swojej pracy, o tym z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się powierzone mu stanowisko w Urzędzie. Mówił o tym, że kontakt z dziennikarzami jest bardzo istotny, trzeba informować i jednocześnie dbać o dobry wizerunek urzędników. Zapytany jak czuł się w obecności młodzieży odpowiedział, że miał lekki stres ponieważ wie, że były w nim pokładane wielkie nadzieje. Cieszy się, że mógł się tu znaleźć i opowiedzieć o swojej pracy zawodowej, w ten sposób mógł podzielić się swoimi obowiązkami, wynikającymi z pracy dla dobra mieszkańców miasta i gminy Wronki.

W drugiej części warsztatów nastąpiła praca w grupach. Każda grupa poznała z praktycznej strony różne formy dziennikarstwa.
I grupa pracowała nad umiejętnością przeprowadzania wywiadów, nad grupą czuwał Karol Grajewski;
II grupa miała za zadanie przygotować relację z warsztatów, którą właśnie czytacie, wspierali nas Radosław Grajewski i Łukasz Książek;
III grupa uczyła się w jaki sposób pisać oficjalne e-maile, w taki sposób, aby wyrazić szacunek do adresata i uzyskać potrzebne informacje, pracowali pod opieką Zuzanny Mikołajczak-Książek i Tobiasza Chożalskiego;
IV grupa skupiła się na rozrywkowej części dziennikarstwa i przygotowała razem z Jakubem Maciejewskim i Robertem Poczekajem komiks podsumowujący warsztaty.

Zapytaliśmy organizatorkę warsztatów, skąd pomysł na taką inicjatywę:

Już po zeszłorocznych warsztatach wiedziałam, że jeśli tylko będzie możliwość, to za rok odbędą się kolejne. Redaktorzy „Głosu Szkolnego” mnie do tego zmobilizowali. Chciałam, aby dziennikarze gazety szkolnej uczyli się od osób, które na co dzień pracują w prasie. Najważniejszy w tych warsztatach jest bezpośredni kontakt z zadaniami dziennikarza, próba samodzielnego pisania i rozwiązywania problemów, a także nauka komunikacji. Zawsze istotnym punktem jest praca w grupach, która ma na celu zmierzenie się z konkretnym zadaniem. Wierzę, że dzięki warsztatom uczniowie będą mogli tworzyć jeszcze bardziej profesjonalną gazetę szkolną.powiedziała Zuzanna Mikołajczak-Książek

 

A jakie były wrażenia uczestników warsztatów?

Sara:

Były bardzo interesujące, mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, w jaki sposób pisać ciekawe artykuły i jak zadawać pytania w czasie wywiadów, mnie osobiście bardzo się podobały.

Martyna:

Na warsztatach podobała mi się atmosfera oraz sposób w jaki zaproszeni goście przekazywali informacje, najlepszą częścią była praca w grupach.

Liliana:

Warsztaty dziennikarskie uważam za udane! Nie tylko miło spędziłam na nich czas, ale także dowiedziałam się bardzo ciekawych informacji na temat pisania artykułów, robienia zdjęć. Praca w grupach pozwoliła mi lepsze poznanie osób pracujących ze mną oraz nauczyła współpracy, która w dziennikarstwie jest bardzo ważna. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w warsztatach. Mam nadzieję, że za rok również będę mogła w nich uczestniczyć.

Natalia:

Uczestniczyłam w warsztatach dziennikarskich po raz pierwszy, świetnie się bawiłam. Ludzie uzdolnieni w różnych dziedzinach nauczyli mnie wielu ważnych i potrzebnych rzeczy, abym mogła pisać profesjonalnie. (Natalia)

II Warsztaty Dziennikarskie w Zespole Szkół w Ostrorogu przeszły już do historii. Był to z pewnością bardzo twórczy czas, w którym każdy z nas mógł wiele się nauczyć. Poznaliśmy wspaniałych ludzi i odkryliśmy na nowo swoje talenty. Dziękujemy organizatorom, zaproszonym gościom i wszystkim uczestnikom za możliwość wspólnego poznawania tajników dziennikarstwa.

 

Autorki artykułu: Anna Bilska, Wiktoria Błajek, Dorota Nobik, Martyna Kaźmierczak, Julia Nowak, Klaudia Janowicz, Julia Wald