Wizyta Nauczycieli z Niemiec w Zespole Szkół nr 2

W dniach od 23 – 25 września gościliśmy w naszej szkole delegację z zaprzyjaźnionej OSZ für Bürowirtschaf I z Berlina na czele z dyrektorem placówki, panem Volkerem Gandem. Do naszej szkoły zawitali również pracownicy domu spotkań młodzieży „Haus Kreisau”.

Celem wizyty wizyty było podsumowanie projektu, który odbył się w grudniu ubiegłego roku oraz wypracowanie kierunków działań i programu kolejnej wymiany, która będzie miała miejsce w maju 2015 roku. Pierwszego dnia spotkania goście zostali przyjęci w szkole, grze odyło sie seminarium podsumowujące ubiegłoroczną wymianę młodzieży.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją, na której swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście, a wśród nich pan Paweł Kowzan – Starosta Powiatu Szamotulskiego w towarzystwie Członka Zarządu, pana Kazimierza Michalaka oraz przedstawicielki fundacji Amicis na czele z panią Janiną Szablewską.Środa była kolejnym dniem polsko-niemieckiego spotkania nauczycieli i pedagogów. Nasi przyjaciele z Niemiec mogli dzisiaj m. in. zobaczyć wroniecki rynek oraz Muzeum Ziemi Wronieckiej. W programie dnia miało miejsce seminarium, na którym ustalono cele kolejnej wymiany młodzieży oraz ogólne ramy programowe spotkania w Gdańsku. Tematem ustaleń była również druga część projektu, która odbędzie się jesienią 2015 roku w Berlinie.

Zaproszeni goście mieli dziś okazję spotkać się z gronem pedagogicznym naszej szkoły oraz skonsumować wspólnie tort symbolizujący przyjaźń miedzy Niemcami i Polakami.

Wieczór obfitował w liczne atrakcje da naszych gości. Mieli możliwość poznania przepięknej puszczy w takcie przejazdu bryczkami oraz biesiadowania przy ognisku w Chacie Zbójców.Wizyta gości z Berlina dobiegła końca. W trakcie ostatniego dnia pedagodzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych placówek poznali uczniów, którzy w maju i listopadzie przyszłego roku będą brali udział w polsko-niemieckich projektach w ramach wymian młodzieży.

Na koniec dokonaliśmy ewaluacji naszego spotkana i ustaliliśmy termin rewizyty w Niemczech. Wspólnie spędzone trzy dni były czasem bardzo intensywnej pracy, ale dały nam kolejną możliwość bliższego poznania się i zacieśnienia więzów przyjaźni.

Joanna Kubiak