Masz to we krwi?

W drugiej edycji przed Wami trudniejsze zadanie. Tym razem oddanie krwi to dopiero początek. Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. Osoby te można uratować dzięki komórkom macierzystym.

SYTUACJA: Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. Osoby te można uratować dzięki komórkom macierzystym. Tylko jedna trzecia chorych znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałym szansę na życie mogą dać tylko dawcy niespokrewnieni. Im ich więcej, tym więcej szans na uratowanie życia chorych osób.

ZADANIE: Oddaj krew i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku.

REALIZACJA: W terminie od 15 do 31 sierpnia 2014 roku, zgłoś się do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa (RCK) właściwej terytorialnie i poinformuj, że chcesz oddać krew oraz zostać potencjalnym dawcą szpiku. Wypełnij odpowiednie dokumenty, oddaj 450 ml krwi oraz próbkę potrzebną do rejestracji.

LOGISTYKA: Udając się do RCK zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem. Przed zgłoszeniem możesz zjeść lekkostrawne śniadanie (najpóźniej 2 godziny przed zgłoszeniem się do RCK) i wypić co najmniej jedną szklankę płynu (herbata, kawa, woda lub sok). Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariusza i deklaracji woli – (kwestionariusz powinien być wypełniony w dniu, w którym się zgłosisz) zostaniesz skierowany j na badanie lekarskie, aby upewnić się, że możesz zostać dawcą szpiku. Następnie pobrane zostają dwie próbki (12 ml) krwi żylnej. Z jednej probówki wykonane zostanie w specjalistycznym laboratorium badanie antygenów zgodności tkankowej, druga probówka zostaje zamrożona i będzie przechowywana jako próbka archiwizacyjna.

DOWODZENIE I ŁĄCZNOŚĆ: Prześlij kopię (skan, zdjecie) zgłoszenia do rejestru dawców i zaświadczenia o oddaniu krwi bądź wpisu do książeczki honorowego dawcy krwi na adres: mamtowekrwi@cisiiskuteczni.pl.
Tylko wiadomości przesłane tą drogą będą brane pod uwagę. Wśród nadesłanych zgłoszeń rozlosujemy 10 plecaków Wira – identycznych jak ten, który ratownicy JWK używają na co dzień między innymi w Afganistanie.
Wszystkie osoby, które prześlą kopie zaświadczeń o zgłoszeniu do rejestru dawców otrzymają pamiątkowy certyfikat.
Pierwsze 5 osób, które w wyniku akcji Mam To we krwi, uratuje czyjeś zdrowie i życie faktycznie oddając szpik na potrzeby osoby chorej dostanie specjalne zaproszenie do jednostki gdzie otrzyma pamiątkowy sztylet sił specjalnych wręczony przez ratowników pola walki JWK.