Platforma wygrywa we Wronkach

W niedzielę odbyły się ogólnoeuropejskie wybory do Parlamentu Europejskiego. We Wronkach próg wyborczy przekroczyło aż 6 partii: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Europa Plus Twój Ruch i Kongres Nowej Prawicy. W skali całego kraju wyniki były nieco inne.

W gminie Wronki w wyborach wzięło udział 2880 osób, co dało frekwencję na poziomie 17.55%. Głosów nieważnych odnotowano 144. Największym poparciem cieszył się Adam Szejnfeld z PO – 503, Ryszard Czarnecki z PiS – 362 i Romuald Ajchler z SLD – 339.

Warto odnotować, że R. Ajchler do PE startował dopiero z szóstego miejska na liście SLD, a zdobył prawie dwa razy tyle głosów, co „jedynka” Krystyna Łybacka. Zupełnie inaczej rozłożyły się głosy na PiS, gdzie Ryszard Czarnecki zdobył zdecydowaną większość. W przypadku Platformy Obywatelskiej, Adam Szejnfeld (nr 2 na liście) uzyskał zdecydowanie lepszy wynik niż „jedynka” Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Ewenementem w skali kraju okazały się głosy osadzonych w Zakładzie Karnym. Z wronieckiego więzienia w wyborach wzięło udział 248 osadzonych, z czego aż 105 oddało głos na PO. Dla porównania, na PiS głosowało tam zaledwie 11 osób.

KOMENTARZ:
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zastanawiałem się, gdzie według klasyfikacji myśli politycznej przyporządkować Wronki. Wiadomo, że taka klasyfikacja jest bardzo krzywdząca, ale z pewnością ma bardzo duży wpływ na budowanie elektoratu. Polska podzielona jest na dwie strefy wpływów: wschodnią – konserwatywną i zachodnią – liberalną. Idealnie w ten podział wpisują się Wronki.

Wyjątkowo wysokie, nieproporcjonalne do ogólnopolskich tendencji wyniki w naszym mieście zanotował postkomunistyczny Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD we Wronkach zdobyło ponad 20% głosów (!), głównie dzięki Romualdowi Ajchlerowi, na którego od lat głosuje miejscowy „beton”. Dlaczego tak jest? Nie wiem, jestem zbyt młody, żeby to zrozumieć.

We Wronkach, próg wyborczy, oprócz pięciu partii, które dostały mandat przekroczyła również koalicja Europa Plus Twój Ruch. Na temat poglądów reprezentowanych przez polityków tej formacji nie mam zamiaru się rozwodzić. Nie chcę się pastwić nad trupem politycznym, ale ich ogólnopolski wynik jest dla mnie najbardziej pozytywnym akcentem tych wyborów. I swoją cegiełkę do tego dołożyłem.

Nie ma wątpliwości, że Wronki są bastionem Platformy Obywatelskiej. Nie wiem tylko dlaczego. Przecież w tym mieście nie ma aż tylu urzędników…

Tobiasz Chożalski, redaktor naczelny