Historica na Święcie Wojska Polskiego w Warszawie

W tym roku Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica” spędziło Święto Wojska Polskiego w sposób szczególny. Zostaliśmy zaproszeni do reprezentowania Wielkopolski w gronie grup rekonstruujących Wojsko Polskie z 1920 roku z całego kraju.

Wraz ze Stowarzyszeniem Grolman z Poznania i innymi grupami wystawiliśmy pododdziały 2 i 3 pułków strzelców wielkopolskich z 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Każdy z pododdziałów składał się z 20 osób, które wyróżniały się pięknymi replikami historycznych sztandarów z lat 1919-1920.

Idąc Alejami Ujazdowskimi przed trybuną, na której znajdował się Prezydent, Premier i wielu dostojników państwowych czuliśmy więź z naszymi przodkami, którzy 93 lata temu bronili Warszawy i Polski przed zalewem bolszewizmu.

Występując w mundurach żołnierzy z Wronek chcieliśmy przypomnieć całej Polsce o tym jak znaczący wpływ na zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej miał udział w walkach żołnierzy z Wielkopolski. O tym fakcie bardzo często się zapomina.

Udział WSH „Historica” w defiladzie ulicami Warszawy można było oglądać podczas relacji bezpośredniej w programie TVP1 i innych programach telewizyjnych.

WSH „Historica”
Źródło: Wronki.pl