Dzień z Folklorem

Podczas kilkugodzinnych wydarzeń na scenie zaprezentowały się wszystkie koncertowe grupy zespołu. Rozpoczęto tradycyjnie polonezem: najpierw tancerze „Maryni”, następnie do korowodu par dołączyli zgromadzeni goście. I tak mieszkańcy Wronek, zarówno Ci duzi jak i mali zatańczyli wspólnie poloneza.

Każdy kolejny występ zespołu, zakończony był nauką zabaw lub tańców z różnych regionów naszego kraju. I tak publiczność mogła nauczyć się wielkopolskiego „Szewczyka”, „Nitki”, kaszubskiego „Dżeka”, polki lubelskiej aż w końcu na zakończenie na scenie w Olszynkach wykonano wspólnie polski taniec narodowy, jakim jest krakowiak.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż po raz pierwszy od bardzo dawna występom Maryni towarzyszyła kapela w znacznie rozbudowanym składzie.

W przerwach między występami zgromadzeni goście mogli skorzystać z oferty stoisk. Domowe wypieki, wyroby koronczarskie oraz wikliniarskie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z rękodziełem artystycznym. Każdy z przybyłych mógł własnoręcznie stworzyć wiatraczek, pukawkę czy biżuterię.
Dzień z folklorem był również okazją do poznania polskich strojów ludowych, poprzez kolorowanie barwnych par ubranych w tradycyjne stroje z różnych regionów Polski.
Każdy uczestnik imprezy mógł również przyczynić się do powstania banneru pt: „20 lat z folklorem”.

Zespół Folklorystyczny „Marynia” rozdając kolorowe balony zaprosił wszystkich mieszkańców na swój koncert Jubileuszowy, który odbędzie się 14 września 2013r. w Dużej Sali WOK o godz. 18:00 oraz na nabory do zespołu w dniu 3 lub 6 września 2013r.

Wieczorem na scenie zagościli muzycy: pianista Maciej Markiewicz, Osoka wraz z zespołem Afroband oraz Kapela Bartnicky. Dzień z folklorem zakończyła zabawa taneczna.

Tekst – Hanna Jaworska
Zdjęcia – Paulina Śliwa