Święto 56 pułku piechoty – 3 czerwca 2012 r.

Tego nie wolno przeoczyć ! Organizatorzy zapewniają takie atrakcje, jakich dawno nie było i pewnie długo nie będzie.

Po zwyczajowej Mszy św. w kościele na Borku na parkingu przykościelnym odbędzie się uroczystość, która będzie dokładną kopią tej z 13 listopada 1920 roku, kiedy to 56 pułk piechoty za zasługi bojowe otrzymywał sztandar od społeczeństwa wielkopolskiego. Poszczególne osoby zagrają role historycznych postaci. Dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. R. Andrzejczak wcieli się w postać gen. D. Konarzewskiego, ppłk J. Krawiec zagra gen. M. Milewskiego a prezes stowarzyszenia D. Roszak rolę dowódcy 56 pułku piechoty mjr Z. Łęgowskiego. Orkiestra, wojsko, rekonstruktorzy będą odtwarzali poszczególne pododdziały pułku. Podczas uroczystości Wronieckiemu Stowarzyszeniu Historycznemu „Historica” zostanie przekazany sztandar będący dokładną kopią sztandaru wręczanego w roku 1920 w Nieświeżu.
Uczestnicząc w tym widowisku będziemy mieli niebywałą możliwość przeniesienia się w czasie. Czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na pokazanie historii ?

Po wręczeniu sztandaru współcześni żołnierze Wojska Polskiego, kontynuatorzy tradycji 56pp, oddadzą cześć swoim poprzednikom poprzez odczytanie apelu poległych oraz oddanie salwy honorowej.
Następnie ulicami Wronek wyruszy defilada wojskowa, jakiej to miasto dawno nie oglądało. Defiladę poprowadzi Orkiestra Wojskowa z Żagania. Defilada zakończy się w Olszynkach gdzie otworzy się prawdziwy wór z atrakcjami:

– wystawa najnowocześniejszego sprzętu Wojska Polskiego, wśród których zapowiedziano dwa egzemplarze transportera opancerzonego Rosomak znanego z walk w Afganistanie (jeden w postaci nosiciela rakiet), pojazd artylerii przeciwlotniczej Hibneryt, najnowsze stanowisko dowodzenia i wiele innych, które będzie można dotknąć i poznać,
– konkursy dla dzieci i dorosłych z możliwością wygrania atrakcyjnych nagród (dla każdego coś miłego),
– wysłuchanie koncertu najprawdziwszej orkiestry wojskowej w szlagierowych wykonaniach utworów,
– zobaczenie nieprawdopodobnych wyczynów na koniach grupy kaskaderskiej Apolinarski Team znanej z występów w wielu filmach,
– możliwość skorzystania z poczęstunku przegotowanego w autentycznej, wojskowej kuchni polowej (serwuje prawdziwy wirtuoz kuchni),
– wielka inscenizacja historyczna z udziałem około 100 rekonstruktorów, koni, sprzętu historycznego opowiadająca historię z okresu walk Wojska Polskiego z bolszewikami w roku 1920. Z uwagi na realizm przedstawianych scen nie zapraszamy na tę część święta osób o słabych nerwach. Pozostałych uczulamy, aby biorących udział w inscenizacji traktowali, jak aktorów i nie przypisywali im cech postaci, które odtwarzają.

Dodajmy jeszcze, że „wróble ćwierkają”, że na imprezie pojawi się Telewizja Polska, która będzie przygotowywała materiał na antenę ogólnopolską.

WSH „Historica” zaprasza do wspólnego świętowania z historią.