Obchody Święta Niepodległości

11 listopada, jak co roku obchodzone jest Święto Niepodległości. Jeden z najważniejszych dni na kalendarzu świąt dla Polaków. Mieszkańcy Wronek również mogli świętować ten dzień, wspominając bohaterów tamtych dni.

Święto Niepodległości – obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania wolności po 123 latach niewoli – rozpoczęto we Wronkach tradycyjnie od Mszy św. za Ojczyznę. Celebrowali ją ks. kanonik Marian Binek, ks. Maciej Kubiak i gwardian klasztoru franciszkańskiego o. Bonus Dąbrowski. Wokół ołtarza stanęło kilkanaście pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół z gminy Wronki oraz organizacji i stowarzyszeń. Wroniecką Farę licznie wypełniła społeczność miasta wraz z radnymi Rady Powiatu i Gminy z przewodniczącym Ryszardem Firletem oraz burmistrzem Mirosławem Wieczorem na czele.

Oprawę mszy św. ubogaciły pieśni w wykonaniu Chóru Milenium oraz Orkiestra Dęta Wronieckiego Ośrodka Kultury. Kolorytu kolumnie marszowej, zmierzającej do Miejsc Pamięci Narodowej, dodały wspaniałe dziewczęta z „Mażoretek”.

Po oddaniu hołdu i złożeniu wiązanek pod pomnikami, z inicjatywy prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, Pawła Bugaja, członkowie TMZW spotkali się w nowej restauracji „Ratuszowa” Ewy i Mirosława Pomesów, na „Biesiadzie z pieśnią patriotyczną”.
Do wspólnego śpiewania dołączyli chórzyści, harcerze, członkowie Bractwa Kurkowego i wszyscy chętni, którzy w radosnej atmosferze postanowili świętować ten dzień. Zarząd TMZW dopilnował, aby biesiadnicy otrzymali słowa piosenek patriotycznych. Śpiew rozbrzmiewał na dwóch kondygnacjach restauracji. Na parterze, na pianinie akompaniowała p. Bożena Stróżyńska, a na piętrze p. Włodzimierz Kukuła (akordeon) i Leszek Bartol (skrzypce).

Właściciele wraz z załogą częstowali kawą oraz rogalami, jak przystało na tradycje wielkopolskie. Radość towarzyszyła wszystkim! Cieszymy się, że w takiej atmosferze świętowało nasze miasto.

Tekst: Krystyna Tomczak
Zdjęcia: 5 Wroniecka Drużyna Harcerska
Karol