Otwarcie cmentarza ewangelickiego w Wartosławiu

Od godziny 14 rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w kościółku ewangelickim w Wartosławiu. Odprawili je ksiądz Tomasz Wola z Piły oraz proboszcz parafii biezdrowieskiej Stanisław Wawrzyniak w asyście wronieckich księży. Po nabożeństwie wszyscy zebrani udali się na cmentarz procesją, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika upamiętniającego otwarcie cmentarza w Wartosławiu.

Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej Paweł Bugaj przekazał na ręce księdza proboszcza Stanisława Wawrzyniaka oraz sołtysa Wartosławia Witolda Warosia dokument o oddaniu cmentarza do użytku. Zostały też odwiedzone dwa ważne miejsca, pomnik niemieckich żołnierzy rozstrzelanych w 1945 rokuj i pomnik upamiętniający ciała żołnierzy niemieckich przeniesionych tam z cmentarza parafialnego przy ul. Sierakowskiej.

Po złożeniu kwiatów oraz zapaleniu zniczy przy każdym grobie, głos zabrali przybyli goście między innymi dyrektor szkoły z Fuldy, oczywiście przy pomocy tłumacza pani Emili Nogaj nauczycielki języka niemieckiego w Szkole na Leśnej. Po całej uroczystości w kościółku odbył się koncert zespołu rockowego N.O.C. działającego przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile. Wystąpił także Chór Millenium i Zespół Greccio.

Radek