Nieznana substancja w zakładach Amica Wronki

Co prawda od tego wydarzenia minął blisko miesiąc, to warto o tym wspomnieć. Choćby ze względu na to, że zdarzyło mi się usłyszeć kilka wersji historii o tym wydarzeniu. Czasem mniej, czasem bardziej mające coś wspólnego z rzeczywistością. Chciałbym po prostu to wyjaśnić.

W dniu 30 września 2010r.o godz. 17.11 jeden zastęp OSP Amica interweniował na Fabryce Kuchni przy uwalnianiu się nieznanej substancji z pojemników.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali 5 pojemników z nieokreśloną substancją chemiczną, jeden ze zbiorników miał podwyższoną temperaturę i wydobywały się z niego opary.
W związku z nietypowym zdarzeniem dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Szamotułach zadysponował dodatkowo na miejsce zdarzenia trzy zastępy JRG Szamotuły i jeden zastęp OSP Wronki.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa oraz próbie określenia rodzaju substancji.
Po przyjeździe zastępu z JRG Szamotuły i zapoznaniu się z całą sytuacją, w tym samym czasie skontaktowano się z osobą odpowiedzialną w zakładzie za bezpieczeństwo ekologiczne i ochronę środowiska, która dostarczyła nazwę substancji znajdującej się w pojemnikach wraz z jej właściwościami fizyczno – chemicznymi.
W celu potwierdzenia tych danych dowódca poprosił o zadysponowanie jednostki chemicznej JRG 6 Krzesiny.
Jednostki będące na miejscu do czasu przyjazdu JRG 6 Krzesiny monitorowały temperaturę w zbiorniku za pomocą pirometru.
Po przyjeździe zastępów JRG 6 Krzesiny dokonano pobrania próbki ze zbiornika w celu określenia rodzaju substancji oraz jej parametrów chemicznych.
Po potwierdzeniu danych podjęto decyzję o rozstawieniu poszczególnych zbiorników i ok. godz. 23.30 zakończono działania.
Jeden zastęp OSP Amica monitorował temperaturę w zbiornikach do wczesnych godzin porannych.

Źródło: http://www.szamotuly.psp.wlkp.pl/

Udostępnij