Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

Już dziś – wyjątkowe zaćmienie Księżyca


W piątek wieczorem dojdzie do niezwykłego zjawiska astronomicznego – najdłuższego w tym stuleciu, całkowitego zaćmienia Księżyca.

Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem, który nie będzie mógł odbijać światła słonecznego i znajdzie się w cieniu Ziemi. Przesłonięcie Srebrnego Globu przez naszą planetę powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski. Jak podaje Hubert Sierszulski z MeteoDozoru pogoda ma sprzyjać obserwacji. Co prawda po południu pojawi się zachmurzenie, jednak podczas dzisiejszego zjawiska astronomicznego powinno się rozpogodzić.
Zaćmienie potrwa niemal 1 godzinę 48 minut i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Kolejne równie długie całkowite zaćmienie przypadnie dopiero za ponad 100 lat. Do obserwacji dzisiejszego zjawiska nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. Hubert Sierszulski radzi, żeby podczas obserwowania znajdującego się na południu Księżyca, najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd poza miasto w tym kierunku, aby zniwelować oświetlenie uliczne.

Księżyc wzejdzie około godziny 20:40 i już wtedy trwać będzie pierwsza faza zaćmienia. Na fazę całkowitą, kiedy satelita ziemski zostanie całkowicie przesłonięty, będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 22:20. Spektakl zakończy się około 0:30 w nocy.

fot. Hubert Sierszulski


Komentarze

Most zamknięty był przez:

71 dni 20 godzin 42 minuty 44 sekundy

Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+