W weekend deszcz, wiatr a może nawet śnieg

Niestety wszystko wskazuje na to, że od soboty do niedzielnego wieczoru będziemy mieli do czynienia z silnym wiatrem.

Jutro w ciągu dnia wiatr w naszym regionie zwiększy swoją prędkość w porywie do 56km/h (15m/s). Jeszcze większych prędkości, dochodzących w porywie nawet do ponad 70km/h (20m/s), musimy spodziewać się w niedzielę w pierwszej części dnia oraz wczesnym popołudniem.

Stała średnia prędkość wiatru w ostatni dzień weekendu między 04:00 – 15:00CEST ma wynosić 30-35km/h (9-10m/s). Gwałtowny wiatr, wiejący z zachodu, skręcający w niedzielę rano w kierunku północno-zachodnim może powodować straty materialne, zagrożenia w transporcie komunikacyjnym, wiatrołomy oraz uszkodzenia linii energetycznych, jeśli taki scenariusz się sprawdzi służby porządkowe i ratownicze będą miały po raz kolejny w tym miesiącu pełne ręce roboty, związane z usuwaniem skutków niszczycielskiego wiatru.
Na trudne warunki pogodowe w naszym regionie będą miały również wpływ opady deszczu, ich umiarkowana i silna intensywność w trakcie nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę rano znacznie pogorszy warunki na drogach. Suma opadów w tym czasie może osiągnąć 20mm. Lokalnie może pojawić się też śnieg z deszczem.

Upraszamy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr (np. meble ogrodowe, donice, trampoliny).

Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:
ograniczyć przebywanie oraz przemieszczanie się na świeżym powietrzu do minimum, jeśli nie jest to konieczne zrezygnujmy również z podróży.
Na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach
magazynujących (power bank).
W mniejszych miejscowościach zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie bieżącej wody pitnej.
Mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece).
Nie parkować w danym okresie samochodów pod drzewami oraz banerami reklamowymi.

Za bardzo dynamiczną sytuację pogodową będzie odpowiedzialny „nurkujący” wtórny ośrodek niżowy. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum, które znajdzie się w niedzielę nad krajami Bałtyckimi (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz południowym Bałtykiem, wyniesie 964hPa.
Na aktywność i pogłębianie się opisanego wyżej tworu barycznego będzie miał wpływ umacniający się na granicznych krańcach zachodniej Europy (od Azorów po Islandię) klin wyżowy.

Obecność ośrodka niżowego przyczyni się do znacznego spadku ciśnienia atmosferycznego, w naszym regionie będzie to wyglądało następująco, sobota godz. 01:00CEST 1018hPa – niedziela 07:00 980hPa tak gwałtowny spadek 38hPa zostanie osiągnięty w 30 godzin. Gradient baryczny (różnica ciśnienia) przyczyni się do dynamicznego wzrostu prędkości wiatru.

Hubert Sierszulski / Meteodozór

Moje Wronki - Mój Fyrtel - studio kreatywne