Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i opadami

Niestety wszystko wskazuje na to, że w czwartek będziemy mieli do czynienia z bardzo dynamicznym i niebezpiecznym incydentem wiatrowym.

Już dziś w ciągu dnia wiatr w naszym regionie zwiększy swoją prędkość w porywie do 45 km/h (12 m/s) niestety, jeszcze większych prędkości dochodzących w porywie nawet do ponad 70 km/h (20m/s) musimy spodziewać się jutro w drugiej części dnia oraz wieczorem, stała średnia prędkość wiatru w czwartek w godzinach 15:00-23:00 CEST ma utrzymywać się miedzy 30-35 km/h (9-10m/s).

Gwałtowny wiatr, wiejący z południowego-zachodu, skręcający w czwartkowy wieczór w kierunku zachodnim, może powodować straty materialne, zagrożenia w transporcie komunikacyjnym, wiatrołomy oraz uszkodzenia linii energetycznych (w mniejszych miejscowościach warto przygotować się na taką ewentualność), jeśli taki scenariusz się sprawdzi straż pożarna będzie miała pełne ręce roboty.
Na trudne warunki pogodowe w naszym regionie będą miały wpływ także opady deszczu o charakterze ciągłym, ich umiarkowana i silna intensywność w wyżej wymienionych godzinach znacznie pogorszy warunki na drogach. Suma opadów w ciągu czwartkowej doby może osiągnąć 20mm.

Za dość rzadką jak na nasze warunki sytuację pogodową będzie odpowiedzialny wtórny ośrodek niżowy, którego wytworzenie prognozuję się polu w zatoki niżowej obejmującej nasz kraj. Dynamiczne przemieszczający się przez terytorium Polski ośrodek niżowy przyczyni się do znacznej różnicy cienia atmosferycznego, w naszym regionie będzie to wyglądało następująco, środa godz. 10:00CEST 1018hPa – czwartek 18:00 990hPa gwałtowny spadek 28hPa zostanie osiągnięty w 32 godziny.

Hubert Sierszulski

Moje Wronki - Mój Fyrtel - studio kreatywne