Ksawery zagraża Wronkom?

Media podają informacje dotyczące orkanu Ksawery, który ma dziś dotrzeć do Polski i przetoczyć się z zachodu na wschód. „Głos Wielkopolski” poinformował nawet, że Wronki są jednym z najbardziej zagrożonych miast w Wielkopolsce.

W Wielkopolsce obowiązuje drugi stopień zagrożenia przed silnymi wiatrami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w naszym województwie wiatr w porywach będzie osiągać nawet 115 km/h. Jednak ostrzeżenie jest ogólne dla całego regionu. Na północy Wielkopolski zjawisko nie będzie tak silne jak na południu, gdzie IMGW szacuje porywy nawet do 130 km/h.
„Głos Wielkopolski” podał informacje, opierając się o wyliczenia Polskich Łowców Burz, że Wronki są jednym z najbardziej zagrożonych miast. O komentarz poprosiliśmy lokalnego łowcę burz Huberta Sierszulskiego, który jest najlepiej zorientowaną osobą w okolicy w kwestii wyliczeń pogodowych.

„Głos Wielkopolski” oparł się o wpis Polskich Łowców Burz, stowarzyszenie zamiast podać miasta powiatowe, podało miasta, które są im najbardziej znane w Wielkopolsce. Główne uderzenie wiatru według obecnych wyliczeń (z godz. 14:00 CEST) ma przebiegać przez południe województwa. Robi się szum medialny i zanika merytoryka przekazu, tym bardziej, jeśli chodzi o nazwanie niżu wtórnego orkanem. Co nie oznacza, że w naszym regionie nie będzie niebezpiecznie. Porywy w godzinach 19:00 – 23:00 CEST mogą przekroczyć u nas 70-80 km/h (20-22m/s). Dla służb ratowniczych będzie to okres podwyższonej gotowości bojowej, więc warto się mobilizować.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i opadami