Prognoza pogody na weekend

Kończący się pomału tydzień, początkowo przyniósł w naszym regionie pierwsze tego lata upalne dni (temp. >30°C), które nie zagościły u nas jednak za długo.

Od wtorkowego wieczoru aż do wczoraj pojawiło się sporo incydentów burzowych, związanych z przemieszczaniem się aktywnych frontów atmosferycznych, prowadzonych przez rozbudowane lub tworzące się dopiero nad terytorium naszego kraju ośrodki niżowe.

Obecny weekend zapowiada się spokojnie i dość stabilnie, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Nad nami dokonuje się kolejna wymiana mas powietrza, tym razem niestety na chłodniejsze. Mimo że należące do weekendu dni będą dość pogodne i w miarę słoneczne, to jeszcze tylko wczoraj odnotowaliśmy temperaturę powyżej 25°C, co z definicji oznacza gorącą temperaturę powietrza. Najchłonniejszym dniem weekendu będzie niedziela z maksymalną temperaturą 22°C.
W pełni trwa okres wakacyjny, jednak przyszły tydzień nie zapowiada się zbytnio optymistycznie, jeśli chodzi o maksymalne temperatury. Wyjątkiem dla naszego regionu będzie jedynie wtorek (27°C).  Scenariusz synoptyczny zakłada, że od przyszłej środy (09.08) nastąpi kolejne ochłodzenie oraz temperatury oscylujące na poziomie 20°C.

Sobota – dzień
Rano oraz w pierwszej części dnia słonecznie i pogodnie, po południu wzrost zachmurzenia do umiarkowanego.
Maksymalna temperatura  24°C. Wiatr łagodny, w porywach dość silny. Zachodni z prędkością od 17 do 35 km/h w porywie.

Sobota – noc
W trakcie całej nocy zachmurzenie umiarkowane.
Minimalna temperatura 14°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Zachodni i zmienny z prędkością od 6 do 22 km/h w porywie.

Niedziela – dzień
Rano oraz w przeważającej części dnia zachmurzanie umiarkowane, późnym popołudniem oraz wieczorem zachmurzanie zmniejszy się do małego.
Maksymalna temperatura 22°C. Wiatr łagodny, w porywach umiarkowany. Północno-zachodni z prędkością od 15 do 31 km/h w porywie.

Niedziela – noc
Przeważnie bezchmurnie.
Minimalna temperatura 11°C. Wiatr w skali powiewu, w porywach słaby. Zachodni z prędkością od 2 do 13 km/h w porywie.

Zachęcamy do obserwacji warunków pogodowych za pośrednictwem regionalnych stacji meteorologicznych.
Wronki (PWS), Wronki (PK), Nowa Wieś (PK), Chojno (PWS).

Hubert Sierszulski