Prognoza pogody na ostatnie dni wakacji

Znaczna poprawa pogody oraz gorące temperatury powietrza, tak zapowiada się w naszym regionie oraz w większości kraju końcówka wakacji i tym samym ostatnie dwa dni meteorologicznego lata, przypadające na środę i czwartek.

Korzystajmy z tak dogodnych warunków pogodowych głównie, jeśli chodzi o zbiory w gospodarstwach rolnych, które są znacznie opóźniane przez anomalie pogodowe, występujące w obecnym sezonie letnim. Już od piątku aż przez cały weekend czeka nas znaczne ochłodzenie aż o 10°C oraz kolejna porcja opadów deszczu.

W czwartek będzie przeważnie bezchmurnie, słonecznie oraz gorąco. Lokalnie, temperatura odczuwalna  przekroczy nawet 30°C. Mimo gorących dni musimy liczyć się nadal z chłodnymi nocami (13-15°C), ponieważ bezchmurne niebo przyczyni się do swobodnego wypromieniowywania do atmosfery energii cieplej, zgromadzonej podczas dnia.

Za znaczną poprawę warunków pogodowych odpowiedzialny jest korzystny dla nas układ ośrodków barycznych nad Europą, nasz kraj będzie przez najbliższych kilka dni w strefie podwyższonego ciśnienia. Ośrodek wyżowy, który ją sprowadzi, będzie korzystnie dla całej zachodniej Polski sterował cyrkulacją powietrza, co przyczyni się do adwekcji (napływu) gorącej masy powietrza zwrotnikowego z południa kontynentu.

Hubert Sierszulski