Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

OSP Chojno będzie świętować


Już jutro 13 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna z Chojna będzie obchodzić jubileusz 115-lecia istnienia. Druhowie zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania.

W 1902 r. powstał zorganizowany ruch strażacki w Chojnie. W tym to roku ówczesny sołtys Chojna Stanisław Bak zakupił za 800 marek ze środków gminnych konną sikawkę ręczną. Zakupiono również 300-litrową dwukołową beczkę, którą dowożono wodę do gaszenia pożaru. W tym to czasie został wybudowany z cegły murowany garaż – zalążek strażnicy (był usytuowany pomiędzy figurą a obecną strażnicą).

Sołtys Stanisław Bak, po zakupie sikawki został zobowiązany przez władze pruskie do zorganizowania obowiązkowej straży ogniowej. Jako pierwszy komendant wyznaczał kolejno gospodarzy z końmi do przewozu sprzętu w razie pożaru. Na ówczesne warunki był to wysiłek niemały. Dzięki usilnym staraniom druha Stanisława Baka, praca organizacyjna straży ruszyła z miejsca. Do obowiązkowego wyposażenia przeciwpożarowego wszystkich mieszkańców wsi należały ręczne drewniane sikawki o długości 1 m i pojemności 2-3 l wody.

(na podstawie opracowania Jarosława Mikołajczaka – więcej o historii OSP Chojno TUTAJ)

W niedzielę wspólne świętowanie rozpocznie przemarsz delegacji, które zgromadzą się o 14:30 na stadionie w Chojnie, gdzie odbędzie się msza święta polowa. O godzinie 15:15 nastąpi część oficjalna jubileuszu z udekorowaniem sztandaru i wręczeniem odznaczeń. Około godziny 18:00 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Zespołu Śpiewaczego Chojanki, a następnie skorzystać z poczęstunku w sali wiejskiej. Wieczór zakończą koncert zespołu Rex i zabawa taneczna.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony www.chojno.pl


12 sierpnia 2017
Zuzanna Mikołajczak-Książek

Komentarze

Most zamknięty był przez:

71 dni 20 godzin 42 minuty 44 sekundy

Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+