Moja dieta – Dzień Matki

Najważniejszą zasadą w okresie laktacji jest spożywanie różnorodnych, pełnowartościowych posiłków. Ograniczanie różnych produktów może spowodować niedobory składników mineralnych lub prowadzić do niedożywienia. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, chciałabym przybliżyć, tym najmłodszym stażem mamom, jak prawidłowo odżywiać się w okresie karmienia piersią.

 

Zjadaj 4-5 posiłków w ciągu dnia

Kiedy karmisz piersią, zapotrzebowanie organizmu się zwiększa. Aby w pełni zaspokoić potrzeby mamy i dziecka należy zwiększyć podaż energii nawet o 500 kalorii! Ważne jest, aby spożywać pełnowartościowe posiłki w równych odstępach czasu.

Ważne jest urozmaicenie diety

Mamy, które karmią swoje maluchy piersią, powinny pamiętać przede wszystkim o produktach bogatych w wapń i białko – codziennie należy spożywać produkty mleczne, najlepiej te bez dodatku cukru, ryby 2-3 razy w tygodniu, a także jaja i chude mięso – najlepiej drobiowe. Należy również pamiętać o produktach bogatych w żelazo, aby pokryć straty tego składnika związane z wydzielaniem mleka, jak również z  podstawowymi stratami żelaza. Zadbaj, aby na stole znalazły się produkty zawierające żelazo, np. czerwone mięso, ryby, jaja, orzechy lub warzywa strączkowe.

Pamiętaj o wodzie

W czasie karmienia potrzebujesz dodatkowej ilości wody do wytwarzania mleka. Jeśli karmisz, najprawdopodobniej zwiększy się pragnienie, pamiętaj o zaspokajaniu tej potrzeby.

Zawsze dobrym rozwiązaniem jest niegazowana woda mineralna, która oprócz płynu dostarcza cennych składników mineralnych koniecznych w twojej diecie. Możesz też pić słabą herbatę, herbatki mlekopędne na bazie kopru włoskiego, soki owocowe, najlepiej świeżo wyciskane lub tzw. jednodniowe.

Czego należy unikać?

Karmiąc piersią musisz wybierać produkty, które są bezpieczne dla twojego dziecka. W okresie laktacji należy zrezygnować z takich produktów jak:

  • alkohol – może opóźniać rozwój psychoruchowy u dziecka, należy unikać przez cały okres karmienia,
  • ostre przyprawy – mogą podrażniać niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia,
  • surowe mięso i jaja – mogą powodować ostre zatrucia pokarmowe zarówno u mamy jak u dziecka,
  • tłuste, smażone potrawy – mogą powodować wzdęcia, a także ból brzucha,
  • mocna kawa i herbata – mogą nadmiernie pobudzać dziecko.

Owoce cytrusowe, poziomki, truskawki, kakao, czekolada, orzechy oraz pomidory – to najczęstsze alergeny, nie musisz wykluczać ich z diety, jednak zwracaj szczególną uwagę, wprowadzając te produkty do swojej diety.

 

Małgorzata Cypel – dietetyk